Si t’i heqim kilet që morëm gjatë dimrit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

E dimë që tani po mendoni për trupin e verës. Gushti vjen kaq shpejt!

1. Pini shumë ujë

Eshtë një këshillë që e dëgjoni rëndom, por është me e vlefshmja! Mos pini vetëm kur të ndjeni etje, por në çdo kohë, mbani një shishe të vogël me vete.

2. Fokusohuni të humbisni të paktën 10% nga pesha që doni të hiqni.

Jeni koshient që s’mund të humbisni sa kile dëshironi në të njëjtën kohë. Të paktën fokusohuni duke filluar me 10% e objektivit tuaj.

3. Tregohuni më të kujdesshëm me konusmin e ëmbëlsirave.

E dini që sheqeri i keq është armiku numër 1 i kileve tuaja, prandaj sa herë të shihni në copë ëmbëlsirë në shtëpi, injorojeni. E dimë që është e pamundur të shmangen gjatë festave, por duhet ta bëni. Filloni të mendoni për frutat dhe perimet.

4. Hani më shumë proteina

Duke konsumuar ushqime proteinike do të ndiheni të ngopur dhe kështu s’do të keni nevojë për ushqime që ju bëjnë të shtoni në peshë.

5. Mendoni pozitivisht për shmangur të ngrënën e tepërt

Ekspertët thonë se një nga shkaqet kryesore që i bën njerëzit të hanë më shumë seç duhet është mungesa e vetëbesimit. Duke mësuar veten që të fokusohet tek cilësia më e mirë dhe jo tek dobësitë do t’i bëni një nder të dyfishtë.

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV