Prekëse! I infektuar me Covid/ Përqafimi i shpëton jetën të riut me aftësi të kufizuara

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në një kohë kur distancimi social dhe fizik është një nga kushtet për të mposhtur COVID-19, një përqafim ka shpëtuar jetën e Erson Merson Junior, 30-vjeç. I riu me aftësi të veçanta, është shtruar në spitalin Caapiranga, në Amazonë.

Sëmundja nisi të bëhet më agresive në trupin e Junior dhe kësisoj ankthi iu shtua. Për ta qetësuar mendoi një infermier i spitalit, i quajtur Raimundo Nogueira Matos. Ai e përqafoi të riun për ta qetësuar dhe në të njëjtën kohë i vendosi maskën e oksigjenit, pasi frymëmarrja i ishte rënduar. Ky moment prekës është fotografuar nga një tjetër pacient, i quajtur Mirene Borges da Silva.

“Ishte diçka shumë bukur. Ndjeva që Zoti ishte atje dhe dërgoi infermierin për ta qetësuar. Ai u ndie i qetë dhe falë Ray (infermierit) filloi të frymonte normalisht”, tha Mirene.

Ndërkohë me anë të një statusi në rrjete sociale ai ka shkruar:

“Të gjithë u prekën nga qëndrimi i infermierit tonë Ray. Ai ishte i lodhur për shkak të punës së tepërt, por gjithsesi tregoi një anë tepër njerëzor. E theksoj edhe pse ishte shumë i lodhur, përqafoi fort Junor-in dhe ia ka mbajtur oksigjenin të fiksuar për minuta të tëra”.

Të fundit

Rama publikon letrën drejtuar Ahmet Zogut: Vetëm ne e mbajtëm premtimin për rrugën e Lumit të Vlorës

Rruga e Lumit të Vlorës, e cila është premtuar prej 100 vitesh, duket se po bëhet realitet. Mbrëmjen e sotme...

Balla takim me banorët në Stravaj: Mandati i ri nevojitet për të transformuar Shqipërinë

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Elbasanit Taulant Balla zhvilloi një takim me banorët e fshatit Stravaj në Prrenjas. Në fjalën e tij...

E reja nga Kamza denoncon dhunën e tmerrshme të bashkëshortit: Më goditi me grushta në kokë derisa më ra të fikët

Ajo refuzoi që t’u bindej urdhërave të tij. Por urdhëri i tij nuk ishte një kërkesë normale, në një familje normale dhe për një...

Mund të sjellë ndryshimin historik/ Ilaçi i ri për trajtimin e tumorit të trurit

Dy persona me kancer të avancuar të trurit i janë përgjigjur mirë një prove të vogël të një kombinimi eksperimental të ilaçeve kimioterapike dhe...

Të gjitha gratë e Princit Philip, 63 herë shkoi drejt divorcit me Mbretëreshën

Mbretëresha Elizabeth II ka shkuar në prag të divorcit nga burri i saj Philip, Duka i Edinburgut, plot 63 herë. Por nëse asaj do...

Lajme të tjera

Web TV