Disa muaj pas helmimit, vdes papritur mjeku që trajtoi politikanin opozitar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një mjek në spitalin Omsk, ku është trajtuar politikani opozitar Aleksei Navalny, menjëherë pas helmimit me agjent nervor, është raportuar i vdekur, ka thënë Ministria e Shëndetësisë për atë rajon.

Sergei Maksimishin, i cili ka qenë zëvëndës-shef për anesteziologji dhe reanimacion në spitalin e Omskut, ka vdekur nga sulmi në zemër, ka thënë kjo ministria për Open Media.

Ai ka qenë 55-vjeçar.

Navalny ka qenë duke u trajtuar në departamentin e njëjtë pasi ishte helmuar në muajin gusht.

Spitali ka thënë se Maksimishin “ka vdekur papritur”, sipas një deklarate të cituar nga CNN.

Megjithatë nuk janë bërë të ditura detajet e vdekjes.

Navalny, 44-vjeçar, ishte pranuar në spital në departamentin për helmim në spitalin e Omskut, pasi ishte sëmurë gjatë një fluturimi nga Tomsku në Moskë.

Navalny më pas ishte vënë në komë të induktur dhe ishte evakuuar në Gjermani, ku ka kaluar pesë muaj për shërim nga helmimi.

Testimet në Evropë kanë vërtetur se ai është helmuar me agjent nervor të familjes Noviçok.

Maksimishin nuk pati dhënë detaje për gjendjen e Navalnyt atëbotë.

Në fillim, mjekët patën thënë se shkaku i sëmurjes së Navalnyt ka qenë helmimi, mirëpo më vonë kanë mohuar këtë gjë.

Pas kthimit në Rusi muajin e kaluar, Navalny është ndaluar, dhe këtë javë është dënuar me gati tri vjet burgim për shkelje të dënimit me kusht për një dënim paraprak.

Burgosja e tij është dënuar në rrafsh ndërkombëtar, duke përfshirë reagimet nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara.

 


Të fundit

I bëri serbët të flasin me “vete”, tifozja shqiptare: Më ndryshuan vendin, u ankuan te…

Ndeshja Zvicër – Serbi, rezervoi atë që të gjithë prisnim, emocione të forta, patriotizëm dhe në fund rezultat pozitiv....

VIDEO/ Mbrojtësi i Uruguait shpërthen pas eliminimit: “Janë një tufë hajdutash”

Jose Maria Gimenez, mbrojtësi i Uruguajit, shpërtheu në akuza kundër FIFA-s pas ndeshjes, që skuadra amerikano-latine fitoi ndaj Ganës 2-0, por që  ky rezultat...

Tjetër valë e rrezikshme? Rreth 1 milion raste me Covid-19 në Britani brenda një jave

Sipas të dhënave zyrtare të publikuara të premten, numri i rasteve të reja të Covid-19 në Britani theu sërish shifrën e 1 milion të...

Spartak Ngjela: Saliut i hidhen prangat më 6 dhjetor, nëse guxon e bën ndonjë marrëzi

Nga Spartak Ngjela Protesta e organizuar për në Tiranë në datën 6 dhjetor, kur Tirana duhej të ishte në festë, sepse Bashkimi Evropian ndodhet me...

Mediat greke flasin për piloten, gruaja që “frikëson” Turqinë, fitoi ndër 250 personave

Pilotja greke 29-vjeçare Theodora Dourou ka qenë në fokus të mediave greke si pilotja më e mirë ndër 250 pjesëmarrësve që patën një stërvitje...

Lajme të tjera

Web TV