Pandemia Covid-19 ndryshon shijet e femrave

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ndërsa shumë persona janë duke bërë edhe pa makijazh dhe duke i lënë pas dore flokët e tyre gjatë bllokimit, të tjerë duket se po shkojnë në ekstremin tjetër, sipas kirurgëve kozmetikë në Gjermani, të cilët kanë vërejtur një rritje në këtë biznes.

“Numri i trajtimeve më pak invazive dhe joinvazive që po kryhen është në rritje, veçanërisht kur bëhet fjalë për botoks dhe acid hialuronik, që përdoret si mbushës i lëkurës”, thonë ata.

“Ngritja e syve të varur po përjeton një shpërthim të paparë për shkak të koronavirusit”, sipas Shoqatës së Kirurgëve gjermanë të Estetikës Plastike (VDAePC).

Kjo varet nga mbajtja e detyrueshme e maskave në hapësirat publike, duke tërhequr kështu më shumë vëmendjen në zonën e syve.
Por kirurgët kozmetikë duhet t’i falenderojnë maskat edhe për diçka tjetër.

Operacioni për korrigjimin e buzëve mund të shkaktojë mavijosje, skuqje ose ënjtje për një periudhë afatshkurtër, efekte që mund të fshihen me efikasitet pas një mbulesë goje-hunde.

Si gratë, ashtu edhe burrat thuhet se po kërkojnë liposunksion, për të eleminuar shtresat kokëforta dhjamore, që edhe sporti ose një ndryshim në dietë nuk mund t’i heqë.

Sidoqoftë, janë akoma gratë ato që tërhiqen kryesisht nga kirurgjia kozmetike, sipas të dhënave nga një numër organesh të industrisë.

Qindra mijëra pacientë po i nënshtrohen thikës ose gjilpërë në emër të bukurisë në Gjermani çdo vit, dhe tendenca është në rritje.

 

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV