Rama inspekton punimet në Tepelenë: Kalaja e Ali Pashës do të dalë në dritë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar punimet dhe investimet e bëra në Tepelenë dhe në kalanë e Ali Pashës që sipas tij po del më në fund në pah pasi ishte pushtuar nga ferrat dhe abuzimet me ndërtimet.

Kryeministri ka dhënë disa këshilla se si projekti duhet të zbatohet edhe në lagjen pranë kalasë ku të gjithë elementët dhe detajet duhen pasur parasysh që të jenë në harmoni me mikpritjen që do të risjellë trashëgimin kulturore. Rama tha se duhen ndërhyrë në rrugë, oborre dhe gardhet rrethuese të banesa për ti risjellë siç duhet me fondin e shtetit.

E gjitha kjo bëhet për zhvillim të qëndrueshëm ekonomik e social, me synim kthimin e potencialit turistik në burim fitimi për individët, komunitetet e për ekonominë kombëtare.

“Te gjitha duhet të pastrohen, këto gardhe duhet të rikonstruktohen me fondin tonë. Projekti duhet marrë element për element dhe duhet të bëhet inventari të sistemojmë dhe portat rrugët dhe gardhet edhe të banesave në fshat në mënyrë që të jenë në harmoni me projektin që do të nxjerr në pah kalanë e Ali Pashës. Duhen pastruar gjithçka, tela, shtylla dhe të hiqen të gjithë elementët që prishin këtë panorame dhe trashëgimi kulturore”, tha Rama.

Gjatë inspektimit Rama nuk kurseu dhe batutat me qytetarët ku njëri prej tyre tha se është i mirëpritu në shtëpinë e tij edhe pse ishte demokrat.

Ndërkohë që Kryeministri ia ktheu se na duhen disa demokratë që të mos na marrim mësysh.

Të fundit

Rama inspekton punimet në Tepelenë: Kalaja e Ali Pashës do të dalë në dritë

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar punimet dhe investimet e bëra në Tepelenë dhe në kalanë e Ali Pashës që...

Kryeministri Rama mesazh për ndarjen nga jeta të mikut të tij: Nuk e besoj dot që Ben Fagu s’është më!

Ditën e sotme është ndarë nga jeta në moshën 65-vjeçare, pas një sëmundje të rëndë ish-basketbollisti Arben Fagu. Arben Fagu e filloi karrierën e tij...

Pas sulmeve, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani priten me pica, habit kreu i Vetëvendosjes me veprimin

Albin Kurti dhe Vjosa Osmani priten me pica, lideri i Vetëvendosjes nuk heziton… Një skenë mjaft popullore është krijuar në Obiliq të Kosovës. Qytetarët gjatë...

E frikshme/ Ekspertët: Një sëmundje e rrallë po shfaqet pas Covid-it, prek kryesisht fëmijët

Deri në 100 fëmijë në javë në Mbretërinë e Bashkuar po shtrohen në spital me një sëmundje të rrallë që mund të shfaqet disa...

Nga epshi seksual deri tek ligësia/ 7 ‘mëkatet vdekjeprurëse’ të Ilir Metës që zbuloi Fatos Nano

Në intervistën e gjatë të dhënë mbrëmë ku foli për të gjithë karrierën e tij politike dhe jo vetëm, ish-Kryeministri i vendit Fatos Nano...

Lajme të tjera

Web TV