“Dua të lë kujtim të mirë përmes punës”, Rama nga Lungomarja e Sarandës: Ka nevojë për më shumë investime

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama, gjatë një interviste në Lungomaren e Sarandës, teksa është pyetur se për çfarë do të donte të mbahej mend, tha se do që puna që ka bërë të ketë impakt të fortë dhe të lërë një një kujtim të mirë te njerëzit.

Kujtimi i mirë përmes punës së tij, Rama thotë se ka qenë motivi i vetëm për të rezistuar dhe për të mos u dorëzuar kundrejt fyerjeve, përqeshjeve dhe sulmeve. Po ashtu ai thotë se ka gabuar, por prej gabimeve ka mësuar. Këtu shton se nëse do kthehej nga e para, shumë gjëra do të bëheshin ndryshe dhe më mirë.

Punimet për Lungomaren e re në këtë qytet, Rama ka thënë vazhdojnë duke rritur numrin e të punësuarve. Fillimi i portit turistik dhe kthimi i atij gjiri të braktisur në një gji ku mund të ankorohen disa qindra jahte, sipas Ramës do të bëjë që ekonomia të rritet përsëri.

Këtu ka patur 4000 persona të punësuar. Puna vazhdon ska mbaruar, larg së qeni e mbaruar, flas për të gjithën por fillimi i portit turistik mbrapa dhe kthimi i atij gjiri të braktisur në një gji ku mund të ankorohen disa qindra jahte do të bëjë që ekonomia të rritet përsëri. Vetëm nga parkimi i jahteve këtu do të ketë një komunitet të ri të huajsh, janë ata që do të rrinë bashkë me jahtet të shumëpaguar bashkë me pronarët e jahteve dhe do rrinë këtu”, tha Rama.

Ndërsa u pyet se çfarë duhet bërë më mirë, Rama tha se pavarësisht punës së bërë deri më tani ka nevojë për më shumë investime dhe këtu u ndal te infrastruktura rrugore në fshatrat e Sarandës.

Lexo edhe :  Balla: Sali Berisha dhe Ilir Meta dalin përfundimisht jashtë politikës më 25 prill

Ka shumë fshatra në Shqipëri dhe në Sarandë që janë pa rrugën. Ëshë e rëndësishme që çdo hap dhe investim ta bëjmë në funksion të gjenerimit.Gjithë plani ynë për infrastrukturën është bazuar te kjo që të krijojmë lidhje aty ku potenciali i të ardhurave është më i madh. Gjithmonë duhet të kemi parasysh se nuk kemi mundësi ti bëjmë të gjitha përnjëherë”, shtoi ai.

 

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...

Lajme të tjera

Web TV