Firmoset marrëveshja për blerjen e 200 mijë vaksinave kineze

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Maqedonia e Veriut do të nënshkruajë nesër një marrëveshje me autoritetet kineze për blerjen e 200 mijë vaksinave kundër Covid-19.

Ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe bëri të ditur se dozat e kompanisë “sinofarm”, pritet të arrijnë në shkup këtë muaj.

Maqedonia e veriut është vendi i dytë në rajon, pas serbisë, që do të përdorë vaksinën kineze.

Pikat e shpërndarjes do të funksionojnë me kapacitet maksimal, ku pritet të injektohen deri në 2500 persona në ditë.

Sipas njoftimit, dozat e sinofarm  mund të ruhen në një temperaturë prej 2 deri në 8 gradë celsius duke lehtësuar transportin, ruajtjen dhe shpërndarjen e saj.

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV