Kurz: Pavarësisht ndryshimeve, Bashkimi Evropian ka nevojë për dialog me Rusinë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Bashkimi Evropian ka nevojë për dialog me Rusinë, pavarësisht nga të gjitha ndryshimet në pikëpamjet e tyre, deklaroi kancelari austriak Sebastian Kurz gjatë një interviste për gazetën gjermane Welt am Sonntag. “Pavarësisht nga të gjitha ndryshimet, ne ende kemi nevojë për dialog me Rusinë,” tha Kurz.

Në të njëjtën kohë, ai e quajti të papranueshëm vendimin e gjykatës ruse për të zëvendësuar dënimin me kusht të blogerit Alexey Navalny me atë të vërtetë.

“Unë e mirëpres faktin që ministrat e jashtëm të qarqeve së shpejti do të diskutojnë se si dhe nëse do të përgjigjen kësaj duke vendosur sanksione të synuara kundër disa individëve,” tha kancelari austriak.

Të martën, gjatë një seance vizite në Gjykatën e Qytetit të Moskës, gjykata Simonovsky shndërroi dënimin me kusht të Navalny nën çështjen Yves Rocher në një burg të vërtetë. Blogger do të vuajë dënimin e tij në një koloni të regjimit të përgjithshëm. Ai do të qëndrojë në një qendër paraburgimi derisa vendimi të hyjë në fuqi.

Më herët, Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Ruse Maria Zakharova tha se vendet perëndimore që bëjnë thirrje për lirimin e Navalny duhet të kenë parasysh biznesin e tyre në vend që të përzihen në punët e Rusisë.

Të fundit

Rama publikon letrën drejtuar Ahmet Zogut: Vetëm ne e mbajtëm premtimin për rrugën e Lumit të Vlorës

Rruga e Lumit të Vlorës, e cila është premtuar prej 100 vitesh, duket se po bëhet realitet. Mbrëmjen e sotme...

Balla takim me banorët në Stravaj: Mandati i ri nevojitet për të transformuar Shqipërinë

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Elbasanit Taulant Balla zhvilloi një takim me banorët e fshatit Stravaj në Prrenjas. Në fjalën e tij...

E reja nga Kamza denoncon dhunën e tmerrshme të bashkëshortit: Më goditi me grushta në kokë derisa më ra të fikët

Ajo refuzoi që t’u bindej urdhërave të tij. Por urdhëri i tij nuk ishte një kërkesë normale, në një familje normale dhe për një...

Mund të sjellë ndryshimin historik/ Ilaçi i ri për trajtimin e tumorit të trurit

Dy persona me kancer të avancuar të trurit i janë përgjigjur mirë një prove të vogël të një kombinimi eksperimental të ilaçeve kimioterapike dhe...

Të gjitha gratë e Princit Philip, 63 herë shkoi drejt divorcit me Mbretëreshën

Mbretëresha Elizabeth II ka shkuar në prag të divorcit nga burri i saj Philip, Duka i Edinburgut, plot 63 herë. Por nëse asaj do...

Lajme të tjera

Web TV