Lazër Mjeda, prifti që denoncoi në Vatikan krimet serbe ndaj shqiptarëve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në 8 shkurt të vitit 1935, vdiq Lazër Mjeda. Ai ishte lindur në Shkodër më 1869. U shugurua prift katolik në vitin 1891, shërbyer si ipeshkëv i Sapas, pastaj si arkipeshkëv i Shkupit, më 1921 kthehet në Shkodër si arkipeshkëv.

Lazër Mjeda ishte vëllai i poetit Ndre Mjeda; gjatë kohës së shërbimit në Shkup dhe Prizren, Lazer Mjeda ishte dëshmitar i krimeve serbe ndaj shqiptarëve dhe i dërgoi Vatikanit një raport të hollësishëm. Raporti i Lazër Mjedës do t’i shërbente publicistit vjenez Leo Freundlich për librin “Golgota e Shqipërisë” (1913). Pas publikimit të “Golgota e Shqipërisë”, Leo Freundlich, pati kontaktet e para direkte me Shqipërinë, si ushtar me forcat austro-hungareze në Luftën e Parë Botërore.

Më vonë ai u bashkua shërbimit Mbretit Zog, si konsulli i nderit të Mbretërisë së Shqipërisë në Vjenë. Freundlich ishte hebre dhe kur jeta në Vjenë u bë e patolerueshme si pasojë e nazizmit, ai shkoi në Zvicër, ku kryesoi misionin shqiptar në Lidhjen e Kombeve në Gjenevë. Leo Freundlich (1875 – 1953) mbeti në Gjenevë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Pas ardhjes së komunistëve në pushtet në Shqipëri, ai i shkroi një letër qeverisë së Tiranës, duke kërkuar të bëhej konsull nderi i Shqipërisë në Vjenë – por pa sukses.

Të fundit

Lazër Mjeda, prifti që denoncoi në Vatikan krimet serbe ndaj shqiptarëve

Në 8 shkurt të vitit 1935, vdiq Lazër Mjeda. Ai ishte lindur në Shkodër më 1869. U shugurua prift...

Punonjësit e Ferrarit do të marrin bonus konkurrence prej 7500 eurosh bruto

Punonjësit e impianteve italiane të Ferrarit do të marrin një bonus konkurrueshmërie për vitin 2020 me një vlerë totale bazë prej 7500 eurosh bruto....

Aksident i rëndë në Tiranë/ Makina përplas 25-vjeçaren, e reja ndërron jetë në spital

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Tiranë. Policia njofton se një 25-vjeçare është përplasur nga një makinë dhe për pasojë...

AstraZeneca: Vaksina jonë ofron më pak mbrojtje për variantin e Covid-19

Vaksina e AstraZeneca-s mund të rezultojë me një mbrojtje të limituar kundër mutacioneve të virusit Covid-19, kryesisht atij nga Afrika e Jugut. Lajmi u...

Bill Gates parashikon dy kërcënime të mëdha për njerëzimin… përveç pandemive

Bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates, ka zbuluar se cilat janë dy kërcënimet e mëdha për njerëzimin në të ardhmen, përveç pandemive, që i kishte...

Lajme të tjera

Web TV