Shfaqet një sëmundje e re misterioze, viktimat vdesin brenda disa orësh

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

15 viktima deri më tani dhe më shumë se 50 persona në Tanzani janë shtruar në spital për shkak të gjendjes së rënduar.

Shkaku i sëmundjes së tyre nuk është identifikuar ende, por simptomat përfshijnë të vjella gjaku dhe shqetësime në stomak.

Përfaqësues të shëndetësisë në vend thanë se disa pacientë, kryesisht burra, vdiqën brenda disa orësh nga shfaqja e simptomave.

Deri më tani po testohen mostrat e ujit vendas dhe gjakut të pacientëve.  Pas ekzaminimeve fillestare u zbuluar se të prekurit vuanin nga ulçera në stomak dhe sëmundja e mëlçisë.

Ministri i Shëndetësisë u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë të qetë dhe premtoi të sigurojë veprime të mëtejshme së shpejti.

Kjo vjen ndërsa Presidenti i vendit John Magufuli pretendoi se Covid ishte ndaluar plotësisht në Tanzani për shkak të fuqisë së lutjes.

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV