“Teatër politik”/ Avokatët kritikojnë gjykimin e Trumpit në Senat

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Avokatët e Donald Trumpit e kanë kritikuar procesin e impiçmentit kundër ish-presidentit, duke e quajtur atë një akt “të teatrit politik”, ndërsa kanë akuzuar demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve se po i shfrytëzojnë kaosin dhe traumat e trazirave të muajit të shkuar në Capitol për përfitime partiake.

Në deklarimin e bërë një ditë para nisjes së procesit në Senat, avokatët i shpalosën argumentet që synojnë t’i paraqesin në procesin për nxitjen e kryengritjes më 6 janar. Ata sugjeruan se Trumpi thjesht po i zbatonte të drejtat e tija të parapara me Amendamentin e Parë të Kushtetutës, kur i kontestoi rezultatet e zgjedhjeve.

Ndërkaq argumentuan se ai i trimëroi mbështetësit që të mbanin protestë paqësore. Kësisoj, ata thanë se ish-presidenti nuk mund të mbahet përgjegjës për veprimet e protestuesve. Ata insistuan gjithashtu se Senati nuk ka kompetenca për ta gjykuar Trumpin, tani që ai është larguar nga detyra.

Procesi kundër Trumpit do të fillojë të martën me debatin lidhur me akuzën dhe do të vazhdojë me votimin për të përcaktimin e kushtetueshmërisë së persekutimit të ish-presidentit. Gjatë procesit nuk pritet paraqitja e dëshmitarëve, ndërsa vetë Trumpi ka refuzuar kërkesën e demokratëve për të dhënë dëshmi.

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV