Çudi në Zelandën e Re, deputetit i ndalohet e drejta e fjalës në Parlament se nuk kishte vënë kravatë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në parlamentin e Zelandës së Re një deputeti nuk iu lejua të flasë në parlament për shkak se kishte refuzuar të mbante një kravatë, duke i quajtur “koloniale” rregullat e veshjes. Deputeti Māori Rawiri Waititi kishte veshur një hei-tiki në vend të kravatës në seancën e parë të parlamentit në 2021 dhe nuk u lejua të flasë.

“Hei-tiki im është lidhja ime me zgjedhësit e mi. Ajo më lidh me punën time dhe njerëzit. Ne kemi bërë të ditur se kjo parti nuk do të nënshtrohet as asimilohet me rregullat koloniale,” tha Waititi, duke deklaruar se veshja e tij në fakt ishte “Veshje biznesi Māori”.

Dhoma e debateve kërkon që burrat të veshin një xhaketë dhe kravatë si pjesë e kodit të “veshjes “.

Vitin e kaluar rregulli i kravatës u rishikua nga Kryetari Trevor Mallard, por ai tha se shumë anëtarë ishin kundër ndryshimit të rregullave.


Të fundit

“300 euro për person”/ Kapet i riu nga Bangladeshi duke transportuar 7 emigrantë të paligjshëm në Kakavijë

Një 21-vjeçar nga Bangladeshi është arrestuar nga policia nga afërsi të Kakavijës, pasi u kap se po ndihmonte për...

Kryeministri Rama publikon videon: Ja pamjet e terminalit të ri në Korçë

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pamjet nga terminali i ri i autobusëve dhe taksive në Korçë. Teksa ka postuar videon në fjalë, kreu i...

A e vranë shqiptarët nënën 20-vjeçare? Mediat britanike artikull plot urrejtje: Njihen për lidhjet me krimin

I veshur me një kostum të zi dhe me vajzën në krahë, 33-vjeçari Charalambos Anagnostopoulos i ka dhënë lamtumirën e fundit 20-vjeçares me origjinë...

Ndahet nga jeta legjenda e boksit shqiptar

Është ndarë nga jeta në moshën 85-vjeçare, legjenda e boksit shqiptar Ahmet Golemi. Golemi i cili ka qenë kampion boksi, është dënuar me 5 vite...

Aluzionet e Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it, të pabaza

Aleanca veriatlantike dhe Kombet e Bashkuara, në këtë kohë nuk do të tërheqin misionet e tyre nga Kosova, vlerësojnë ekspertët e sigurisë dhe ata...

Lajme të tjera

Web TV