Shtrëngohen masat: Nga nesër mbyllemi në orën 20:00

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Burime të Top Channel bëjnë me dije se efektivë të policisë kanë njoftuar lokalet që të marren masa për mbyllje nga ora 20:00, të ditës së nesërme.

Po ashtu, këtë lajm e konfirmon për Top Channel edhe kreu i shoqatës së bareve dhe restoranteve, Henri Jahaj, se është dhënë një urdhër verbal, që nga nesër baret mbyllen në orën 20:00.

Ne këtë situate te përkeqësuar, Komiteti i ekspertëve mblidhet nesër për të zyrtarizuar masa shtesë, nga ku me gjasa mund të dalë një vendim për forcim të masave kufizuese për shkak se infektimet janë shtuar së tepërmi.

Mbetet për tu parë nëse orari i ndalim qarkullimit mund të nisë nga ora 21:00, 20:00 apo 18:00 dhe baret mund të detyrohen që të funksionojnë vetëm në ambiente të hapura.

Masat e tjera ndaluese janë mbyllja e disa shërbimeve, kryesisht bareve në hapësirat e tyre të brendshme.

Në mbështetje të masave kufizuese sot është shprehur edhe akademia e shkencave. Drejtuesi i saj Skënder Gjinushi bëri kërkesën: Vdekshmëria te ne nga dhjetori në 1%, kurba e përhapjes ka formën e një vargmali me 2 majë, në nëntor. Në të gjitha vendet ka nisur zbritja, ne sot ndodhemi ende në majë dhe presim fillimin e uljes nga vala e dytë. Kjo sepse zbatohen masa më të buta se në Evropë. Për të përshpejtuar uljen duhet të përforcojmë kufizimet për së paku një fazë 2 javore. Përballimi në pandemi në sa më pak dëme në ekonomi”, tha Gjinushi.

Oponenti më i madh i mbylljes është vetë kryeministri, i cili prej dy ditësh flet për forcim të kontrolleve për zbatimin e kufizimeve aktuale, por në asnjë rast mbyllje totale.

Të fundit

Merr flakë në ecje makina në Fier, alarmohet shoferi

Digjet gjatë mesnatës një automjet tip “Mitsubishi Carisma”. Ngjarja ka ndodhur në vendin e njohur si ish-UMB në Fier. Automjeti...

Kriminale përdorimi i vaksinës për vota, mandati 3 na RAMA-izon

Nga Leonard Karaj Është sa qesharake, sa e dhimbshme për një vend të varfër si Shqipëria, kur dëgjon 24/24, Kryeministrin tënd, në një fushatë aspak...

Shpërthim me tritol në një dyqan në Lushnje

Një shpërthim me tritol ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në Lushnje. Policia njofton se sot rreth orës 03:25, në lagjen "Skënder Libohova"...

Njihuni me parashikimin e motit për ditën e sotme

Vendi ynë gjatë ditës së sotme pritet të ndikohet nga kthjellime pas mesditës. Sipas MeteoAlb vranësira të shpeshta dhe kthjellime të pakta dominojnë kushtet e...

Lajme të tjera

Web TV