Covid-19/ Dritë jeshile për testin e qenve dhe maceve shtëpiake

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Macet dhe qentë shtëpiake në Seul do t’i nënshtrohen testit të koronavirusit nëse shfaqin simptoma të tilla si ethe dhe vështirësi në frymëmarrje dhe nëse kanë qenë në kontakt me një person të infektuar.

Kjo u vendos nga autoritetet shëndetësore të kryeqytetit të Koresë së Jugut pasi një mace rezultoi pozitive me Covid, për të cilën dyshohet se u infektua nga pronari i saj.

Nëse qeni ose macja është e infektuar, ata do të duhet të qëndrojnë të izoluar në shtëpi pasi nuk ka asnjë provë që virusi mund të transmetohet nga kafshët shtëpiake tek njerëzit”, shpjegoi zyrtari i Shëndetit i Seul Parkut Yoo-mi në një konferencë për shtyp, raporton BBC.

Por nëse pronarët e kafshëve shtëpiake janë të shtruar në spital me Covid-19, ose janë shumë të sëmurë ose të moshuar për t’u kujdesur për ta, atëherë ata do të dërgohen në një karantinë të drejtuar nga këshilli”.

Park gjithashtu kujtoi të gjithë qytetarët se “gjatë shëtitjeve” kafshët shtëpiake duhet të mbahen gjithmonë në një distancë prej “dy metra” nga kalimtarët e tjerë.MCN tv

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV