Ngjarjet e datës 10 shkurt

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

1931 – New Delhi u bë kryeqytet i Indisë, dhe qendra administrative e distriktit NCT Delhi.

1996 – Super kompjuteri IBM Deep Blue mundi për herë të parë mjeshtrin e shahut Garry Kasparov.

1763 – U nënshkrua Traktati i Parisit ndërmjet Anglisë, Francës dhe Spanjës duke i dhënë fund një lufte shtatëvjeçare, e cila konsiderohet edhe si konflikti i parë i armatosur me përmasa globale.

1798 – Gjenerali Louis Alexandre Berthier (Shefi i Shtabit të ushtrisë së Napoleon Bonapartit ) pushtoi Romën; në 15 shkurt shpallën Republikën romake; dhe 5 ditë më vonë, më 20 shkurt, burgos Papa Piun VI.

1918 – Sulltan Abdulhamiti II ndërroi jetë në moshën 76-vjeçare. Ai ishte sundimtari 34. i Perandorisë Osmane.

1881 – Në shtetin jugor racist të Alabamës u hap Instituti Tuskegee, shkollë për afrikano-amerikanët.

1917 – Në Adana, Turqi, lindi nga prindër gjirokastritë, Musine Kokalari, prozatore, politikane, poete.

 

Të fundit

Po ecte kundravajtje në autostradë/ Policia ndal shoferin, pasagjer kishte një person të vdekur

Policia në Katalunjë ka ndalur një burrë që ecte me makinë kundravajtje, kur zbuluan se në anën e djathtë...

Asteroidi 3-herë më i madh se një autobus do të kalojë pranë Tokës, a paraqet rrezik për jetën?

Një asteroid gjigand, tre herë më i madh se masa e një autobusi, do të kalojë mes Tokës dhe Hënës ditën e nesërme në...

U ekzekutua me 6 plumba, Presidentja e KE reagon për vrasjen e gazetarit grek: Një akt i neveritshëm e frikacak, 

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka reaguar pas ekzekutimit të gazetarit grek të kronikës së zezë, George Karaivaz. Von der Leyen, e...

Konsumoni këtë perime për rini të përhershme

Rrepat e kuqe ndoshta nuk futen në listën e perimeve tuaja të preferuara, por kur bëhet fjalë për vlerat e tyre, rrepat renditen ndër...

“Zbrit nga kulla ose do të të hedh!”/ Si u nxitën kontrollorët të plotësonin formularin e paaftësisë

Gazetarja e Top Channel, Anila Hoxha ka siguruar dosjen hetimore për dëshmitë e kontrollorëve të ndaluar për bllokimin e aeroportit të Rinasit. Nga deklarimet e...

Lajme të tjera

Web TV