Prezantohet motori i ri i “Dukati”-t, optimizëm për mbrojtjen e titullit të konstruktorëve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një e kuqe ëndrrash. Kështu është quajtur motori i ri ““Dukati”, që do të konkurrojë në Botërorin e 2021-shit në Moto GP. Do të jenë Miller dhe Banjaja, pilotët me të cilët do të përfaqësohet skuadra italiane në këtë Botëror dhe, synimi kryesor është, fitimi i titullit botëror për konstruktorë. Kështu, më e kuqe se herët e tjera, ka qenë ngjyra e motorit “Dukati”, që do të garojë në vitin 2021. Ai është prezantuar të mërkurën nga “Dukati” “Dezmosediçi”, me të cilin Françesko Banjaja dhe Xhek Miller, do të nisin sezonin në 28 mars 2021, në Losail, në Çmimin e Madh të Katarit.

E objektivi është që të konfirmojnë titullin e kampionit të botës për konstruktorë, të fituar edhe në 2020-ën. Emocione dhe padurim për të zbritur në pistë. Këto janë fjalët e 24-vjeçarit nga Torino dhe pilotit australian, gjatë prezantimit të motorit të ri, me të cilin të dy pilotët zyrtarë të “Dukati”-t, do të garojnë në 2021. “Emocionet që ndjeva, kur pashë “Dezmosediçin tim dhe kur vesha kostumin e ri, janë me të vërtetë të jashtëzakonshme, – ka thënë Xhek Miller. – M’u desh një rrugë e gjatë për të arritur deri këtu. Mezi pres të nis aventurën e re dhe të arrij rezultate të rëndësishme.”

Ndërsa Françesko Banjaja ka shprehur kënaqësinë dhe përgjegjësinë që do të ketë në drejtimin e këtij motori. “Do të jetë një sezon i rëndësishëm për mua, sepse për herë të parë, do të përfaqësoj ngjyrat e një skuadre zyrtare, – tha piloti i ri italian. – Të bëhesha pjesë e skuadrës zyrtare të “Dukati”-t, ka qenë gjithnjë ëndrra ime. Do të jap maksimumin për të mos zhgënjyer pritshmëritë.” Sezoni i Moto GP 2021, është parashikuar të nisë zyrtarisht në 5 mars 2021 në Katar.

Të fundit

72-vjeçari ecën 10 km mbi kalë për të shitur qumësht në Librazhd

Mehmet Skenja nga fshati Dorëz I Librazhdit, nuk ndalet së punuari që kur agon deri sa bëhet natë. Ditën...

E nxjerr zvarrë nga makina dhe e godet me grushte/ Sherr mes vajzave tek Currilat në Durrës (VIDEO)

Një skenë, e cila nuk është shkëputur nga asnjë film aksion, është filmuar në zonën e Currilave në Durrës. Në video duken vajzat që...

Rama publikon letrën drejtuar Ahmet Zogut: Vetëm ne e mbajtëm premtimin për rrugën e Lumit të Vlorës

Rruga e Lumit të Vlorës, e cila është premtuar prej 100 vitesh, duket se po bëhet realitet. Mbrëmjen e sotme kryeministri Edi Rama ka publikuar...

Balla takim me banorët në Stravaj: Mandati i ri nevojitet për të transformuar Shqipërinë

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Elbasanit Taulant Balla zhvilloi një takim me banorët e fshatit Stravaj në Prrenjas. Në fjalën e tij...

E reja nga Kamza denoncon dhunën e tmerrshme të bashkëshortit: Më goditi me grushta në kokë derisa më ra të fikët

Ajo refuzoi që t’u bindej urdhërave të tij. Por urdhëri i tij nuk ishte një kërkesë normale, në një familje normale dhe për një...

Lajme të tjera

Web TV