Cilat janë vendet me numrin më të lartë të të infektuarve dhe vdekjeve si pasojë e koronavirusit?

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Që kur u regjistrua për herë të parë në fund të vitit 2019 në Kinë, Covid-19 është përhapur në të gjithë botën dhe është shpallur një pandemi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Dhjetra vende kanë regjistruar mbi 1.000 vdekje, ndërsa numri i rasteve tani qëndron në mbi një milion në disa vende.

Padyshim, vendet më të mëdha priren të kenë një numër më të lartë si të rasteve ashtu edhe të vdekjeve. Por ka shumë faktorë të tjerë në lojë, siç janë profilet demografikë të vendeve, vendet me popullsi në plakje të cilët mund të goditen më shumë pasi virusi është edhe më i rrezikshëm tek të moshuarit.

Shifrat ditore tregojnë se vendet e Europës po përballen me rritje të madhe të numrit të të infektuarve gjatë kësaj periudhe.

Virusi ka shkaktuar dhjetra, mijëra vdekje në shumë vende të botës duke goditur në mënyrë të veçantë vendet si SHBA, Brazil dhe Indi.

SHBA renditet në vendin e parë për nga numri i vdejeve, me një shifër prej, 483,200, e ndjekur nga Brazili me 234,945 dhe më pas India me 155,399 të vdekur.

Raportimet e fundit tregojnë se numri i të infektuarve në të gjithë botën ka kapur shifrën 107,942,368, ndërkohë që numri total i vdekjeve që prej fillimit të pandemisë është 2,367,138.

Ndërsa shumica e vendeve përjetuan valën e parë të infeksioneve në të njëjtën mënyrë, megjithëse në kohë të ndryshme, variante të reja të Covid po ndryshojnë mënyrën se si zona të ndryshme vuajnë nga valët e mëtejshme.


Të fundit

“Përputhen”/ Konfrontim fizik mes Brunos dhe Hysenit, largohet njëri prej tyre

Një debat i ashpër ka ndodhur mes Hysenit dhe Brunos gjatë publicitetit të puntatës të ditës së hënë. Pasi Bruno...

Vëllai i ish-anëtarit të “Bandës së Fierit” dhe biznesmen/ Kush është Demir Backa, 57-vjeçari që u vra sot në Fier?

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Fier ku 57-vjecari Demir Backa është qëlluar për vdekje nga një automjet në lëvizje. Sipas...

Lajm i Fundit/ Atentati në Fier, ndërron jetë 57-vjeçari pronar i një lokali

Ka ndërruar jetë i plagosuri pak momente më parë në Fier nga të shtënat me armë. Mësohet viktima dyshohet të jetë Demir Backa pronar i...

Rama viziton xhaminë dhe varrin e Muhamed Aliut në Kajro/ “Ishte shqiptar dhe themeloi Egjiptin e ri”

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Kajro, Egjipt, në një vizitë zyrtare. Gjatë ditës së sotme ai ka vizituar xhaminë dhe varrin e Muhamed Aliut,...

Detaje të reja/ Autori qëlloi në lëvizje, i plagosuri 57-vjeçar ndodhej brenda mjetit të parkuar

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar mbrëmjen e sotme pranë zonës së njohur si ish-QTU në Fier. Sipas Balkan Web autori ka goditur...

Lajme të tjera

Web TV