Margarita Kola: Në SPAK ka prokurorë të politizuar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

SPAK është institucioni  më i rëndësishëm i dalë nga refoma në drejtësi dhe atje i kanë sytë të gjithë për të bërë goditje ndaj krimit në politikë. Por si funksionon ky institucion? Margarita Kola pavarësisht vlerësimit, deklaron se atje ka prokurorë të politizuar.

-Njerëzit kujtojnë se SPAK është butoni që zgjidh gjithçka. Cili është komenti juaj?

Në fakt SPAK nuk po performon në pritshmëritë që ka pasur publiku I gjerë, por edhe neve që jemi persona të ligjit. Pritshmëria e publikut, por edhe e të tjerëve të cilët nuk janë publik por njohin sistemin dhe janë pjesë e sistemit, ka qenë shumë e lartë. A janë të përgatitur anëtarët e SPAK  për të hetuar çështje të tilla? Sepse ne sapo thoshim deri tani që ne nuk kemi hetuar fare mbi korrupsionin. Për të hulumtuar një rrjet korrupsioni ose të niveleve të larta, ti duhet të kesh metodat por edhe hapësirë që të interferosh deri atje dhe ta zbulosh. A janë këta totalisht të çliruar dhe të mbrojtur dhe me një status që I lejon të bëjnë këto hetime?

-Formalisht ka.

Dhe e treta, a janë kaq të depolitizuar? Sepse këta janë edhe personat që do zgjedhin.

-A janë kështu?

-Disa po. Disa jo.

-Jeni duke thënë se në SPAK ka prokurorë që janë të politizuar?

-Po ka. Shumë nga ata e dinë për kë e kam fjalën. Janë disa element që e bëjnë SPAK-un të mos performojë në bazë të pritshmërive që ne kemi./Fjala.al/Ke.Ba 

 

 

 

 

Të fundit

Njihuni me kriminelët më të rrezikshëm që ende nuk janë arrestuar

Ata janë disa prej kriminelëve më famëkeq të botës, por për arsye të ndryshme, i kanë shpëtuar drejtësisë prej...

Toka ka një kontinent të fshehtë, ekspertët po përgatisin hartën

Shkencëtarët janë duke eksploruar shtratin e detit pranë brigjeve të Australisë për të zbardhur më në fund misterin e Zealandias, kontinenti i tetë i...

Rama-Manastirliu në Pogradec: Javën tjetër presim doza të tjera vaksinash, do të ulim fashën e vaksinimit për moshat +65 vjeç dhe 60 vjeç me...

Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, kanë ndjekur nga afër vaksinimin e të moshuarve në Pogradec. Manastirliu tha...

“Lulzimi përsërit gënjeshtrat e 2009”/ Balla takim me të rinjtë në Elbasan: Votoni numrin 12-të

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Elbasanin, Taulant Balla në një takim iu rikujtoi të rinjve të Elbasanit se nuk duhet të...

Jakaj takim me nënat me fëmijë me aftësi të veçanta: Aq ditë sa të kem jetë, do të ngrejë zërin për shqetësimet tuaja

Kandidati për deputet i Lëvizjes Socialiste për Integrim në Tiranë, Besnik Jakaj zhvilloi ditën e diel një takim me nënat me fëmijë me aftësi...

Lajme të tjera

Web TV