Margarita Kola: Pas rastit Xhoxhaj, Strasburgu do refuzojë të gjitha paditë e gjyqtarëve të përjashtuar nga drejtësia shqiptare

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Jemi në një situatë ku një nga gjyqtaret që nuk e ka fituar vetingun, Altina Xhoxhaj , është refuzuar që çështja të shqyrtohet nga gjykata e Strsburgut. A e cilësoni këtë si një pikë kthese?

-Unë mendoj dhe kam pasur bindjen se shumica e rasteve që shkonin në Strasburg nuk do të pranoheshin nga ky institucion.

-Pse e kishit këtë bindje?

-Specialiteti im është e drejta ndërkombëtare dhe lidhet ngushtësisht me gjykatën ndërkombëtare. Fakti që unë mendoja se nuk do pranoheshin shumica e këtyre çështjeve në Strasburg varet nga fakti se kjo gjykatë nuk pret çdo çështje. Gjykata e Strasburgut është Gjykata e të Drejtave të Njeriut.

-Edhe kjo e drejtë e njeriut është.

-Fakti që prek çështje vetëm të të drejtave të njeriut  do të thotë që nëse gjatë proceseve gjyqësore kanë ndodhur shkelje proceduriale ose ligjore, të cilat bien ndesh me Konventën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut dhe duhet që kjo çështje të jetë ngritur gjatë procesit gjyqësor dhe jo të vijë më një goditje në Gjykatën e Strasburgut. Gjatë procesit jo vetëm të ketë ndodhur shkelja, por duhet që dhe ta kesh vënë në dukje gjatë procesit të gjyqësorit të kesh thënë në gjykatë që kjo është shkelje e të drejtave të njeriut. Gjatë procesit ti e konstaton kur po të bëhet një paligjshmëri. Pra, duhet të jetë ngritur si diskutim kjo çështje. Kjo është arsyeja teknike. Atje ka një komitet që vendos nëse kjo është apo jo një çështje materiale që I përket juridiksionit të kësaj gjykate. Mundt ë jetë dhe një arsye tjetër që vendimi I cili ka çuar Kolegji I Apelimit  ose dhe Kolegji I shkallës së parë , mund të ketë qenë I arsyetuar mirë dhe nuk kanë gjetur ndonjë rrjedhje ose ndonjë hapësirë që kjo çështje të diskutohet.

-Është kjo një çështje e cila mund të shërbejë si kauzë edhe për çështjet e tjera?

-Mendoj që shumica e çështjeve do të rrëzohen nga Gjykata e Strasburgut. Nëse shteti vendos të bëjë një reformë, është në sovranitetin e shtetin dhe nëse kjo reform ecën me parametra të faktorit ndërkombëtar, sepse e mira që sjell është një e mirë publike.

-Pse thoni shumicën dhe jo të gjitha?

-Mund të jenë dhe të gjitha. Nuk e di se me çfarë arsye kanë shkuar në Gjykatë të Strasburgut rastet./Fjala.al/Ke.Ba 

Të fundit

“Koha t’i japim fund luftës më të gjatë”/ Biden do të tërheqë trupat amerikane nga Afganistani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të fillojnë tërheqjen e...

“6 persona me shkopinj bejsbolli erdhën drejt meje”/ Zbardhet dëshmia e policit në Mamurras

Askush nuk i identifikon me emra të përveçëm të dyshuarit e familjes Fufi në Mamurras, tre prej të cilëve përfunduan në pranga për sulmin...

Manastirliu jep lajmin e mirë: Shqipëria siguron 50,000 vaksina “Sputnik V”

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka njoftuar sot se Shqipëria ka siguruar marrëveshjen për të marrë 50.000 vaksina Sputnik V të Rusisë. “Shqipëria siguron marrëveshjen...

Rama poston dy foto nga takimet elektorale të PS dhe PD: Pa koment

Kryeministri Edi Rama ka publikuar dy foto nga takimi elektoral i PS dhe PD në Dibër dhe Paskuqan të zhvilluar ditën e sotme. “Pa koment”,...

Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se sot ishte e pranishme në...

Lajme të tjera

Web TV