Rritet kredia për banesa, pavarësisht krizës së pandemisë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Investimi në prona po shihet në këtë periudhë krize të pandemisë, si një alternativë investimi që ofron deri diku siguri.

Të dhënat zyrtare të Bankës së Shqipërisë tregojnë se në vitin 2020, kredia e re e dhënë për individët për blerje banese arriti në 26.5 miliardë lekë, apo 213 milionë euro, një shumë edhe më e lartë se një vit më parë.

Sipas ekspertes financiare, Brunilda Isaj, pavarësisht numrit më të vogël të pronave të shitura, rritja e çmimeve në treg dhe përputhja e kërkesës dhe ofertës kanë sjellë këtë rezultat pozitiv.

Rritja konstante e vlerës dhe qiratë e larta, sipas ekspertes Isaj, janë arsyet që investimin në pasuri të paluajtshme preferohet shumë në kryeqytet.

Ekspertja vlerëson se kjo kredia për banesa do të jetë një nga produktet kryesore të ofruara nga bankat edhe në vijim. Teksa kushtet për përfitimin e një huaje janë lehtësuar vazhdimisht, që nga kohëzgjatja e afatit deri te përqindja e financimit që mbulohet./A2CNN

Të fundit

Rritet kredia për banesa, pavarësisht krizës së pandemisë

Investimi në prona po shihet në këtë periudhë krize të pandemisë, si një alternativë investimi që ofron deri diku...

Arrestohen babë e bir, plagosën me sende të forta fqinjin

Babë e bir janë arrestuar nga policia e Hasit pasi plagosën me sende të forta fqinjin e tyre, pas një konflikti për motive të...

Lehtësohen masat anti-Covid në Kosovë/ Hiqet ora policore, studentët kthehen në auditore

Më uljen e dukshme të rasteve të të infektuarve me Covid-19, Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka propozuar lehtësimin  e masave antiCovid. Zëdhënësja...

Dyshime për arratisjen e Dritan Dajtit, shtohen masat në spitalin e burgut

Masa shtesë sigurie janë marrë në spitalin e burgut ku po qëndron aktualisht për trajtim mjekësor Dritan Dajti, një nga emrat e njohur të...

Vijojnë rrjedhjet në LSI/ 70 anëtarë të saj kalojnë me PS: Jemi rikthyer në shtëpi, Veliaj: Mirëserdhët!

Pas 13 degëve në Kombinat, shkërmoqet një tjetër degë e Lëvizjes Socialiste për Integrim në Tiranë. Aleksandër Lipivani, pjesë e strukturave drejtuese të LSI-së...

Lajme të tjera

Web TV