Probleme me kujtesën? Zbuloni një ilaç të thjeshtë dhe origjinal

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ndërsa është e vërtetë që kujtesa fillon të bjerë me kalimin e moshës, është gjithashtu e vërtetë që shpesh stresi dhe jeta e ngarkuar që kalojmë çdo ditë mund të na bëjnë më pak aktivë dhe pak më të harruar.

Studiuesit amerikanë kanë zbuluar se dëgjimi i tingullit të ujit gjatë gjumit mund të sjellë ndryshim. Ideja e tyre lindi nga përpjekja për të thelluar gjumin e njerëzve mbi 60 vjeç që fillojnë të flenë më lehtë. Një problem që mund të jetë pjesë e humbjes në rritje të kujtesës.

Pas disa testeve njohëse të kryera në një mostër të të moshuarve si pas një nate normale ashtu edhe një nate të kaluar me një sfond të tingujve të ujit në shkëmbinjtë dhe degët që lëvizin nga era, doli që mëngjeset pas pushimit të shoqëruara me tingujt e ujit rezultuan më efikase.

Për këtë arsye, është shfaqur mundësia që dëgjimi i tingujve të ujit gjatë gjumit mund të kontribuojë në një kujtesë më të fortë.

Një zbulim që mund të thellohet për të gjetur mënyra të vlefshme për të siguruar që kujtesa të jetë gjithmonë aktive dhe vigjilente. Ndërkohë, bërja e disa përpjekjeve mund të jetë e dobishme për të gjithë. Dihet mirë se këta tinguj ju ndihmojnë të relaksoheni dhe të flini më mirë.

Që do të thotë se pavarësisht nga rezultatet e kujtesës suaj personale, ju përsëri do të jeni në gjendje të shijoni një gjumë më të mirë.

Në përgjithësi, një mënyrë jetese e shëndetshme gjithmonë kontribuon në marrjen e rezultateve. Ushqimi në një mënyrë të ekuilibruar dhe të shëndetshëm, shëtitjet e gjata (edhe më mirë nëse është në natyrë), praktikimi i yogas dhe meditimit dhe aktiviteti fizik janë të gjitha zgjedhje që promovojnë një jetë më të shëndetshme dhe një kujtesë më vigjilente.

Të fundit

Punimet në aksin Maliq-Lozhan/Rama: Investim me rëndësi, nxjerr në pah resurset turistike

Vijon puna në aksin rrugor Maliq-Lozhan. Kryeministri Edi Rama ka ndarë disa pamje në rrjete sociale nga punimet ndërsa...

Humbi jetën teksa punonte në Maltë, kush është babai shqiptar i 6 fëmijëve!

Bari Balla është 51-vjeçari shqiptar që humbi jetën më 20 prill Silema, Maltë, pasi çatia e shtëpisë ku po punonte u shemb. Viktima, babai i...

Lanë të ikte djalin e Tom Doshit pas aksidentit/ Merret në pyetje Drejtori i Policisë

Drejtori i Policisë Vendore të Lezhës, Alfred Elezi, është marrë në pyetje nga prokuroria, në lidhje me rastin e aksidentit te djalit të ish-deputetit...

Mesazhi për Meritonin në “Big Love”, reagon Zhaklin Lekatari, ja çfarë thotë për Ilnisën

Gazetarja e njohur, Zhaklin Lekatari, ishte mëngjesin e kësaj të mërkure e ftuar në emisionin “Wake Up”, ku foli pak edhe për “Big Brother...

Diplomohen 32 oficerë të Policisë Gjyqësore, Ambasada Amerikane zbardh detajet

Janë diplomuar 32 oficerë të Policisë Gjyqësore që u trajnuar nga ekipi ligjzbatues i Ambasadës së SHBA në kursin për hetimin e krimit. Oficerët e Policisë Gjyqësore...

Lajme të tjera

Web TV