Shuhet legjenda e xhazit/ “Falenderoj te gjithë ata që më ndihmuan në rrugëtimin tim”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Legjenda e xhazit, Chick Corea vdiq në moshën 79 vjeç për shkak të një forme të rrallë kanceri që ishte zbuluar vetëm kohët e fundit.

“Ai ishte një burrë, baba dhe gjysh i dashur dhe ishte një mentor dhe mik për të gjithë”, thuhet në njoftimin për vdekjen e tij.

Përmes punës së tij, ai ka prekur dhe frymëzuar jetën e miliona njerëzve, i cili gjithashtu ka lënë një mesazh për adhuruesit dhe miqtë e tij muzikantë.

“Unë dua të falënderoj të gjithë ata që më ndihmuan gjatë udhëtimit tim. Shpresoj që ata që ndiejnë se mund të shkruajnë, të luajnë dhe të interpretojnë do ta bëjnë atë.

Nëse nuk e bëni për veten tuaj, të paktën ta bëni për ne. Bota nuk e bën “Thjesht kam nevojë për të, për më shumë artistë”, u tha ai fansave të tij.

Corea ishte një nga figurat qendrore në zhvillimin e xhazit pas luftës. Ai luajti në grupin e Miles Davis në fund të viteve 1960, duke bashkëpunuar në disa nga albumet e tij më të famshëm.

Në një intervistë të vitit 2018 me Jazz Night në Amerikë, Corea tha: “Ne kemi detyrën të jemi një antidot për luftën dhe të gjitha anët e errëta të asaj që ndodh në Tokë. Ne jemi ata që duhet t’u kujtojmë njerëzve krijimtarinë e tyre”.

 


Të fundit

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

KOLUMBIA, Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me...

“Më shiti kokainë të prishur”, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau “amerikanin”

38 - vjeçari shqiptar i akuzuar për vrasje me paramendim të 47-vjeçarit “Amerikani” ose “Gus”, mëngjesin e 20 janarit ka dhënë dëshminë e tij. “Amerikani”...

Thyen rregulluat/ Luizi dhe Olta e pësojnë keq, ja vendimi që ka marrë ‘Vëllai i madh’

Ka nisur mbrëmjen e sotme spektakli i madh i Big Brother VIP, teksa është dhënë dhe dënimi i parë. Luizi dhe Olta kanë qenë kryefjalë...

Misteri i vrasjes së vajzës që erdhi nga Italia/ Shefi i Sigurimit e thirri pas shkolle..

Narta është fshati, që fillin e ka të lidhur me lagunën. Në dajlan gjuhet peshku, kapen ngjala që të llapashitet nëpër duar. Vreshtat e...

Pësoi defekt, skafi me 4 persona në bord mbetet në det të hapur

Një skaf me katër persona ka mbetur në det të hapur në Vlorë. Sipas njfotimit, skafi ka pësuar defekt dhe ka qenë kapiteni ai që...

Lajme të tjera

Web TV