Armand Plaka: Ju tregoj se çfarë kryeministri do jetë Albin Kurti

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Armand Plaka bën profilin politik të kryeministrit të ri të Kosovës Albini Kurti. I ftuar në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU,  Plaka deklaron se  Kurti ka për të qenë një kryeministër ndryshe.

-Çfarë lloj kryeministri pritet të jetë Albin Kurti?

-E gjithë statura politike e Albin Kurtit ka qenë një staturë e tillë e cila të impresiononte që në  momentet e para. Është një politikan i një formati komplet ndryshe nga të tjerët. Ndoshta pikërisht për këtë arsye,  pjesa më e madhe e suksesit të tij është të qenurit i veçantë. Nga ana tjetër, duhet të kemi parasysh se nga ai Albini i ardhur nga një sfond i lëvizjeve radikale,  edhe vetë formacioni politik që ndërtoi tentoi të mos e quante parti politike, por lëvizje politike, pra në nëj sfond nga shoqëria civile dhe grupime të rinjsh të cilat ai arriti me sukses t’i menaxhonte, duhet thënë falë pikëpamjeve në atë kohë shumë populiste, dhe në shumë aspekte edhe ekstremiste. Përtej gjithçkaje fitoi pragmatizmi. Do shohim një Albin Kurti tjetër, i cili i dha shenjat edhe para dy viteve kur erdhi në pushtet në koalicion me LDK-në. Kam përshtypjen se është lider i rekordeve. Në çdo aspekt ka vendosur rekorde. Madje mendoj se do jetë i pari që do shtyjë një mandat të plotë. /Fjala.al/Ke.Ba 

Të fundit

Tentuan të kalonin kufirin me test të falsifikuar të COVID-19, procedohen 2 qytetarë në Rinas

Tentuan të kalonin kufirin me test të falsifikuar të COVID-19, për të udhëtuar drejt Gjermanisë dhe Athinës, procedohen penalisht...

“Hajde të bëjmë s*ks”/ Maniaku në Tiranë i vihet pas 18-vjeçares, e kap prej krahu dhe…

I dyshuari është shofer furgoni. Bëni kujdes kur udhëtoni nga Tirana drejt rretheve dhe anasjelltas. Në policinë e Tiranës ka mbërritur denoncim konkret. S.U, 18...

Balla: Duhet të vinte Edi Rama që qeveria të kthente vëmendjen nga Prrenjasi

Kryeministri Edi Rama dhe Drejtuesi Politik i Partisë Socialiste për Elbasanin, Taulant Balla zhvilluan një takim me banorët e Përrenjasit. Balla e nisi fjalën e...

Vrasja e Klodian Rashës, caktohet trupa gjykuese që do të shqyrtojë çështjen ndaj efektivit Nevaldo Hajdarajt

Caktohet trupa gjykuese që do të shqyrtojë çështjen ndaj ish-efektivit Nevaldo Hajdaraj, i cii akuzohet për vrasjen e Klodian Rashës. Ngjarja e rendë ndodhi në...

Basha nënshkruan marrëveshjen me shoqatat e personave me aftësi të kufizuar: I rikthejmë fytyrën njerëzore politikës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka firmosur ditën e sotme marrëveshjen e bashkëpunimit me PAK. Basha tha se kjo marrëveshje është produkt i një...

Lajme të tjera

Web TV