Armand Plaka: Raportet e Ramës, Bashës, Metës me Albin Kurtin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

 Janë shumë interesante marrëdhëniet e kryeministrit të ri të Kosovës Albin Kurti me politikanët shqiptarë. Ato kanë shënuar ulje e ngritje dhe tashmë mund të themi se ka një ndarje të atyre që mbështesin në Tiranë dhe atyre që nuk e mbështesin. Për analistin Plaka kjo do të sjellë një frymë të re të këtyre marrëdhënieve.

Liderat tanë politikë kanë krijuar marrëdhëniet e tyre me liderat e Kosovës. Si i analizoni këto marrëdhënie?

-Kanë qenë gjithmonë  tendencat e Tiranës për paternalizëm ndaj Kosovës . Basha duket se ka një lloj këndvështrimi tjetër, është një lloj prerjeje tjetër, ku sheh përtej aspektit ideologjik . Më duket luks i tepruar për zgjedhësit shqiptarë dhe po shohim se gjithkush e pranon se po shkon drejt pragmatizmit, po e shohim si majtas si djathtas, tonet janë shumë të ngritura, pamë për çështjen e këmbimit të territorit, është ajo që i ndau vërtet Kurtin dhe  Ramën . Kjo ka sjellë ndoshta dhe afrimin më të madh mes Bashës dhe Kurtit , po sikurse dhe kalkulimet politike  per atë që mendohet të vijë nesër  në pushtet , i cili do të ketë një marrëdhënie të mirë me ekzekutivin kosovar./Fjala.al/Ke.Ba 

Të fundit

Pse Amerika është kundër “pasaportës së vaksinimit”?

Administrata e Presidentit Joe Biden-it ka thënë se nuk do të përfshihet në sistemin kombëtar për “pasaportën e vaksinimit”,...

Detaje të reja nga vrasja mafioze e gazetarit grek, çfarë i shqetësoi vrasësit nga zbulimet e Karaivaz

Autopsia ka zbuluar se gazetari grek Giorgos Karaivaz është goditur me 10 plumba. Gazetari ka dy dëmtime në kokë, gjashtë në gjoks, një në qafë...

Zhdukja e 19-vjeçares shqiptare/ Ja çfarë tregojnë të dhënat e ‘Google’ në telefonin e saj për të

Artemis Vasili, është e reja shqiptare e cila prej 6 muajsh ka humbur gjurmët, ndërsa familjarët apelojnë për gjetjen e saj. Dhe së fundmi janë...

Droga në Portin e Durrësit/ Policia jep njoftimin zyrtar: Kapen rreth 143 kg kokainë, arrestohen…

Policia e Shtetit del me njoftimin zyrtar lidhur me operacionin për kapjen e sasisë së drogës në portin e Durrësit. ​"Vijojnë goditjet e njëpasnjëshme ndaj...

Tjetër humbje në Policinë e Shtetit, Covid-19 i merr jetën kryekomisarit (EMRI)

Me dhimbje morëm lajmin për largimin përfundimtar nga kjo jetë të kolegut tonë, Kryekomisar Bedri Dani, si pasojë e këtij virusi vdekjeprurës që ka...

Lajme të tjera

Web TV