Armand Plaka: Si pritet të shkojnë bisedimet me  Serbinë nën qeverinë  Kurti

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Albin Kurti deklaroi se bisedimet me Serbinë pritet të jenë çështja e pestë apo e  gjashtë ndër çështjet që do angazhohet si kryeministër. Analsiti Armand Plaka analizoi  këtë deklaratë, por edhe atë që lidhet me pritshmëritë  e kryeministrit të ri të Kosovës Albin Kurti në ecurinë e bisedimeve me Serbinë.

-Bisedimet me Serbinë, sipas Kurtit do të jenë çështja e pestë ose e gjashtë. Si e analizoni këtë?

-Në dukje, nuk përbën më prioritet po ti referohemi Kurtit, por e dimë të gjithë që realisht nuk mund të jetë e pesta dhe e gjashta, sepse pasojat që vijnë nga raportet me Serbinë, janë të mdërlidhura, nuk mund të shkëputen dhe nuk mund ta vendosim në vendin e pestë apo të gjashtë megjithëse unë tentoj ta mirëkuptoj Albin Kurtin i cili me këtë ka dhënë një shëmbull tjetër dhe një dëshmi tjetër të asaj që qeveria dhe kabineti i tij do përqëndrohet fort në atë që quhet kriza endemike e Kosovës. Kurti ka thënë se nuk do jetë si paraardhësit e tij në marrëdhëniet me Serbinë. Nuk do mjaftohemi me shkuarje dhe ardhje, me përkëdhelje nga Brukseli dhe Uashingtoni, por do tentojmë rezultate konkrete dhe pikë së pari do ta shohim rivalin në sy, në të njëjtën lartësi, dhe do t’iu tregojmë hartën tonë të zgjidhjes së problemeve./Fjala.al/Ke.Ba 

Të fundit

Mund të sjellë ndryshimin historik/ Ilaçi i ri për trajtimin e tumorit të trurit

Dy persona me kancer të avancuar të trurit i janë përgjigjur mirë një prove të vogël të një kombinimi...

Të gjitha gratë e Princit Philip, 63 herë shkoi drejt divorcit me Mbretëreshën

Mbretëresha Elizabeth II ka shkuar në prag të divorcit nga burri i saj Philip, Duka i Edinburgut, plot 63 herë. Por nëse asaj do...

Ish-partnerja e Meriton Mjekiqit i çjerr maskën moderatorit: Nuk e ka takuar kurrë djalin tonë live, më kërcënon të mbyll gojën!

Moderatori i emisionit më të ndjekur të momentit në Kosovë, “Gjoni Black”, Meriton Mjekiqi, ditë më parë ishte i ftuar në emisionin “NIN”, ku...

Ana Lleshi e thotë troç: U futa në Për’puthen për një tjetër qëllim dhe do ta përdor!

Ana Lleshi është konkurrentja e parë e përjashtuar nga emisioni “Për’puthen”, e cila u kthye shumë shpejt në personazhin më të njohur e të...

Covid-19/ 238 raste të reja, ja sa viktima u shënuan në 24 orë

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2684 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 238 qytetarë. Rastet pozitive...

Lajme të tjera

Web TV