Presidenti ktheu ligjin për “Taksat kombëtare të ndryshuar”, ministrja Denaj sqaron procedurat në Kuvend

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave Anila Denaj, ka folur në Kuvend për dekretin e Presidentit Ilir Meta “Për kthimin e ligjit nr. 151/2020 “Për një ndryshim në ligjin “Për taksat kombëtare” të ndryshuar””.

Ministrja Denaj ka sqaruar me detaje se si janë zhvilluar procedurat duke thënë:

“Ne menduam që trajtimi për biznesin e vogël si me tatim fitimin 0 dhe me rritjen e pragut të TVSH-së është një masë universale, por njëkohësisht dhe trajtimi sektorial me ndihmë në aspektin social është po aq i rëndësishëm. Në tregun ndërkombëtar ka hasur vështirësi ndërsa në vend përpunohet dhe rrit vlerën e tij duke shtuar një ritëm të lartë të përfitueshmërisë për prodhimin e  brendshëm në eksport dhe vendet e punës. Nuk dua të zgjatem, kemi folur dhe në debate të tjera se çdo të thotë për punësimin në zonave të tjera, por meqë dekreti është kthyer për arsye të procedurave unë raportoj se:

Ministria e Financave dhe Ekonimisë ka draftuar projektligjin në kuadër të propozimeve nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, Shoqatës së Minierave dhe shoqatës së prodhuesve shqiptarë. Ky projektligj u dërgua dhe në ministritë e tjera të linjës, drejtësisë, të shtetit për mbroj. Agjensia e vetëqeverisjes së mbështetjes vendore, e cila ka për mision dhënien e ndihmës për garantimin e vazhdueshmërisë së shërbimeve pubike, në rolin e sekretariatin u shpreh dakord për projektaktin që u miratua në Këshillin Konsultativ me vetëqeverisje vendore në datën 29 shtator 2020.

Ne mendojmë se të gjitha argumentat e sjellë për mosqasjes së një konsultimi nuk është totalisht e bazuar dhe dua të rikujtoj se si ministra e Financave dhe çdo ministri linje, ka për detyrë ligjore të ndjekë gjitha hapat para se të kalojë në parlament dhe të japin mesazh për sektorin e të punësuarit.”


Të fundit

Berisha shpalli kandidaturën për kryetar, Basha bën menjëherë lëvizjen e radhës

Lulzim Basha ka thirrur mbrëmjen e së martës kryetarët e degëve të Partisë Demokratike në një mbledhje me dyer...

Bayern Munich këtë sezon, një paralajmërim i frikshëm për çdo kundërshtar

"Ne shënuam katër gola dhe të gjithë u argëtuan," tha Robert Lewandowski pasi ekipi i tij Bayern Munich ishte përballur me Hoffenheim të shtunën e kaluar. Dhe kjo është një përmbledhje...

Del raporti i ri: Stafi i Alec Baldwin përdori plumba të vërtetë, qëllonin me armë kanaçe birre

Sipas një raporti të ri të publikuar, arma e përdorur nga aktori Alec Baldwin me të cilën la të vdekur kinematografen Halyna Hutchins, ishte...

Avokati i njohur bën deklaratën e fortë: Ramiz Alia dhe babai i Karaxhiçit janë mjekuar në shtëpinë e Berishës gjatë luftës

Avokati i njohur Idajet Beqiri ka folur për figurën e Berishës dhe aksionin e tij aktual politik që ai ka nisur për të marrë...

“U fry derisa i shpërtheu zemra”! Avokati i Maradonës akuzon dy vajzat dhe mjekët

Matias Morla, ish-avokat i Diego Maradonës, pohoi se trajtimi mjekësor që iu dha ish-sulmuesi pas operacionit në kokë ishte shumë i keq dhe e...

Lajme të tjera

Web TV