Pushime falas, ky rajon paguan që vizitorët të provojnë zonën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një rajon i Francës Jugperëndimore po paguan që vizitorët të shkojnë dhe të provojnë zonën.

Departamenti i Corrèze, i vendosur midis qyteteve Limoges dhe Toulouse, ka organizuar një konkurs në Facebook. Fituesit do të jenë në gjendje të përjetojnë një fundjavë pushime me të gjitha shpenzimet e paguara. Më shumë se 1,500 njerëz kanë marrë pjesë në shorte.

Fundjavën e ardhshme, 19 – 21 Shkurt, pjesëmarrësit e zgjedhur do të jenë në gjendje të vizitojnë Corrèze dhe të marrin pjesë në disa aktivitete që tregojnë bukurinë e jashtëzakonshme natyrore të zonës. Shëtitja nëpër Brive-la-Gaillarde, vizita në Peatlands të Longeroux dhe zbulimi i qytetit mesjetar Aubazines janë të gjitha në axhendën e fituesve me fat.

Sipas një sondazhi nga IFOP, 35% e francezëve janë të gatshëm të lënë mënyrën e tyre të jetesës në qytet për një alternativë më të qetë, nxitur nga një pandemi që ka mbajtur shumicën e njerëzve brenda vitin e kaluar.

Rajoni shpreson se nisma do të ndihmojë që njerëzit të zbulojnë mundësitë e ofruara atje.

Corrèze është gati 6,000 kilometra katrorë dhe është i njohur për fshatrat e tij dhe hapësirat e gjelbra.

Në vitet e fundit, sipas regjistrimit të tij, Corrèze ka pasur një rritje të popullsisë me 0,1 përqind. Zona është e gatshme të mirëpresë njerëz të rinj në mjediset e saj mahnitëse dhe shpreson të rritë edhe ekonominë pas një viti të gjatë bllokimesh.


Të fundit

Nora Istrefi publikon fotot me bikini nga pushimet, “çmenden” fansat

Këngëtarja e dashur për publikun shqiptar, Nora Istrefi, ka nisur pushimet. Ajo ka publikuar foto në rrjete sociale, ku shihet...

Anija me emigrantët e paligjshëm tejkaloi peshën, shpëtohen mbi 700 persona

Më shumë se 700 persona janë shpëtuar teksa kanë tentuar të kalojnë Mesdheun me anije gjatë fundjavës, ka njoftuar grupi për ndihmë, SOS Mediterranee. Grupi...

Filipi i Maqedonisë mund grekët dhe mbizotëron në More dhe Egje

Më 2 gusht 338 pes – një ushtri e Maqedonisë e kryesuar nga Filip II mundi forcat e bashkuara të Athinës dhe Tebës, në...

Filippa Lentzos: “Kapaciteti për të zhvilluar armë biologjike do të rritet pas pandemisë”

Filippa Lentzos (Bergen, Norvegji, 1977) është eksperte mbi kërcënimet biologjike nga King's College London dhe Instituti Ndërkombëtar i Kërkimit të Paqes në Stokholm dhe...

E rëndë/ Thellohet tragjedia nga shpërthimi në Velipojë, pas dy vajzave humb jetën edhe nëna

Thellohet tragjedia nga shpërthimi i bombulës së gazit në Velipojë, pasi mësohet se ditën e sotem ka ndërruar jetë nëna e familjes Alketa Gjoka. Më...

Lajme të tjera

Web TV