Covid-19 i merr jetën profesorit të pylltarisë shqiptare, Thimaq Lakos

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

A keni shkuar ndonjëherë në Liqenin e Prespës? I keni parë zambakët e bukur mbi ujë, aty ku kushdo që ka shkuar ka shkrepur me dhjetëra foto? Sot në mëngjes vjen një lajm i hidhur: Profesor Thimaq Lako, “dashnori” i Liqenit të Prespës, profesori i shquar i pylltarisë në Shqipëri, u nda nga jeta për shkak të Covid-19.

Lajmin e ndarjes së tij nga jeta e kanë dhënë miqtë në rrjetet sociale, të cilët shprehen të trishtuar për këtë humbje.

Nuk do të harrohet kontributi i profesorit për pylltarinë shqiptare, studimet, projektet, botimet, por edhe këshillat, argumentet logjike e bindëse që pylltaria shqiptare ti afrohej standardeve ndërkombëtare.

Miqtë e kujtojnë për kulturën e gjerë enciklopedike, edukatën, por edhe rrugëtimin me punën, veprimet, rezultatet, vullnetin e pasionin që lartuan profesorin e nderuar të Pylltarit.

Të fundit

Prindërit adoleshentë e nxorrën për herë të parë shëtitje/ Makina përplas për vdekje foshnjen dy-javëshe (Foto)

Një ngjarje tejet tragjike u regjistrua në Brownhills të Anglisë, ku viktimë mbeti një foshnje dy javëshe. Foshnja kishte...

Pas gazetarëve dhe policëve, ja kush e kanë radhën të vaksinohen

Procesi i vaksinimit vazhdon në vendin tonë. Përveç grupmoshave të mëdha, qeveria ditë pas dite cakton edhe disa kategori të caktuara profesionesh që konsiderohen...

“Në bashkinë tuaj po vijnë francezë”/ Rama në Kolonjë: Do ta bëjmë Shqipërinë kampione të turizmit në Ballkan

Kryeministri Edi Rama, nga kolonja, deklaroi se qeveria socialiste do ta bëjë Shqipërinë kampione të turizmit në Ballkan. Ai shtoi se bashkia e Kolonjës,...

“Mund të kenë halle të mëdha”/ Robert Ndrenika i kthehet Edmond Budinës: Deri dje mbante një golf leshi të zi dhe të pa larë…

Pas deklaratës së regjisorit Edmond Budina në lidhje me përfshirjen në spotet elektorale të PS-së, të aktorëve Tinka Kurti dhe Robert Ndrenikës, vjen një...

Xhaçka: Do t’i bëhem rrodhe Edi Ramës për investime për Kolonjën

Kandidatja për deputete e PS-së në Qarkun Korçë, që mbulon Kolonjën, Olta Xhaçka. Ajo ka premtuar sot do t’i bëhet ‘rrodhe’ Edi Ramës për...

Lajme të tjera

Web TV