COVID në botë/ Rreth 110 milion të infektuar dhe mbi 2.4 milion të vdekur

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Vazhdojnë të jetë të frikshme shifrat e të infektuarve nag Covid-19 në mbarë botën. Kjo shifër, tash së fundmi, ka shkuar në mbi 109 milionë, ndërsa 2,419,172 njerëz kanë ndërruar jetë.

Shtetet e Bashkuara, janë vendi me numrin më ta lartë të infektimeve, ku gjatë orëve të fundit janë shënuar mbi 85,238 persona, duke e çuar shifrën në total 28,317,703 milionë. Ndërkohë që kanë ndërruar jetë mbi 1,500 pacientë dhe shifra në total është 498,203 pacientë.

Në Evropë gjendja paraqitet problematike, ku disa vende ende janë në izolim dhe disa të tjera kanë shtyrë masat parandaluese.

Franca renditet e gjashta, për sa i përket numrit të lartë të infektime. Gjithashtu, numri i pacientëve në spital me Covdid-19 në Francë është në nivelin më të lartë që nga nëntori. Gjatë orëve të fundit kanë rezultuar pozitiv 53,080 njerëz, duke e çuar numrin në total 3,469,539 persona, ndërkohë që kanë ndërruar jetë mbi 1,258 persona dhe numri në total është 82,226.

Në Gjermani numri i rasteve të konfirmuara pozitiv gjatë orëve të fundit është mbi 27,955 njerëz, duke e çuar shifrën në total 2,346,876 mijë persona. Ndërkohë që kanë ndërruar jetën mbi 786 njerëz dhe numri në total është 65,949.

Kina raportoi 16 raste të reja të koronavirusit në kontinent për 15 shkurt, krahasuar me nëntë një ditë më parë, tha të martën komisioni shëndetësor.

Të fundit

E reja nga Kamza denoncon dhunën e tmerrshme të bashkëshortit: Më goditi me grushta në kokë derisa më ra të fikët

Ajo refuzoi që t’u bindej urdhërave të tij. Por urdhëri i tij nuk ishte një kërkesë normale, në një...

Mund të sjellë ndryshimin historik/ Ilaçi i ri për trajtimin e tumorit të trurit

Dy persona me kancer të avancuar të trurit i janë përgjigjur mirë një prove të vogël të një kombinimi eksperimental të ilaçeve kimioterapike dhe...

Të gjitha gratë e Princit Philip, 63 herë shkoi drejt divorcit me Mbretëreshën

Mbretëresha Elizabeth II ka shkuar në prag të divorcit nga burri i saj Philip, Duka i Edinburgut, plot 63 herë. Por nëse asaj do...

Ish-partnerja e Meriton Mjekiqit i çjerr maskën moderatorit: Nuk e ka takuar kurrë djalin tonë live, më kërcënon të mbyll gojën!

Moderatori i emisionit më të ndjekur të momentit në Kosovë, “Gjoni Black”, Meriton Mjekiqi, ditë më parë ishte i ftuar në emisionin “NIN”, ku...

Ana Lleshi e thotë troç: U futa në Për’puthen për një tjetër qëllim dhe do ta përdor!

Ana Lleshi është konkurrentja e parë e përjashtuar nga emisioni “Për’puthen”, e cila u kthye shumë shpejt në personazhin më të njohur e të...

Lajme të tjera

Web TV