Nga izolimi te ora policore, si po mbrohen vendet e BE nga Covid

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në orët e fundit, diskutimet për mbyllje janë kthyer sërish në Itali. Ideja është që të mbyllet sa më shumë që të jetë e mundur për të shmangur një rritje të re të infeksioneve, me synimin për të bërë të sigurt vaksinat.

Italia nuk do të ishte ndoshta vendi i vetëm për të shkuar në izolim në këtë fazë në të cilën qarkullimi i varianteve, duke filluar me atë anglez, është shqetësimi kryesor. Midis evropianëve të mëdhenj ka nga ata që tashmë janë në një fazë të izolimit të qytetarëve të tyre dhe nga ata që, nga ana tjetër, nuk përjashtojnë mundësinë e kufizimeve të reja dhe gjithnjë e më të rrepta.

Le të shohim se cilat janë aktualisht rregullat në fuqi në vendet e mëdha evropiane: nga Gjermania në Spanjë, nga Mbretëria e Bashkuar në Francë.

Rregullat anti-Covid në Francë

Për disa javë në Francë është folur për hipotezën e një bllokimi të tretë kombëtar, edhe nëse të gjithë tani tentojnë ta përjashtojnë atë. Gjendja e jashtëzakonshme u zgjat deri në 1 qershor. Aktualisht në Francë ora e ndalimit është në fuqi nga 6 në 6: në atë kohë të gjitha dyqanet dhe bizneset mbyllen dhe ekziston një detyrim për të qëndruar brenda. Shkollat janë të hapura, por me kufizime të mëdha dhe shumë teste të studentëve. Restorantet dhe kafenetë janë të mbyllura siç janë po ashtu edhe kinematë, teatrot, muzetë, baret dhe restorantet. Kufijtë janë mbyllur për ata që vijnë nga vendet jo-BE që nga 31 janari.

Gjermania në bllokim për dy muaj

Gjermania ka qenë në bllokim që nga mesi i dhjetorit, edhe nëse është një izolim më pak i rëndë se ai që ndodhi në pranverë. Numri i infeksioneve ka rënë, por mbyllja është zgjatur deri në 7 mars. Në Gjermani, dyqanet dhe të gjitha shërbimet jo-thelbësore janë të mbyllura, të tilla si bare, ristorante, llixhat dhe parukeritë. Për sa i përket udhëtimit, ato janë të lejuar për një shëtitje ose për të shkuar në punë, por është gjithashtu e mundur të takoni vetëm një person jashtë familjes / njësisë së bashkëjetesës. Maskat shtëpiake nuk mund të përdoren. Nga 1 marsi parukierët do të rihapen, ndërsa disa rajone do të rihapin gjithashtu shkolla. Për më tepër, Gjermania gjithashtu ka mbyllur kufijtë e saj me Republikën Çeke dhe rajonin austriak të Tirolit.

Lexo edhe :  EMA rekomandon vaksinimin e gjitha grupmoshave me AstraZeneca

Lockdown gjithashtu në Mbretërinë e Bashkuar

Anglia ka qenë në bllokim për më shumë se një muaj. Në fakt, gjithçka është e mbyllur. Ju mund të dilni vetëm për blerje thelbësore (për shembull supermarkete dhe farmaci), për ceremoni fetare dhe për ushtrime fizike (maksimumi një orë në ditë). Ju mund të takoni vetëm një person – gjithmonë i njëjti – jashtë bërthamës tuaj familjare. Sa i përket punës, aty ku është e mundur të punosh me mend është praktikisht e detyrueshme. Shkolla të mbyllura, me përjashtim të fëmijëve në nevojë dhe fëmijëve të punëtorëve në punët thelbësore.

Kufizimet anti-Covid në Spanjë

Spanja parashikon kufizime të rëndësishme për fluturimet nga Britania e Madhe, Brazili dhe Afrika e Jugut, të paktën deri në mars, vetëm për të frenuar përhapjen e variante kryesore. Policia e Mbrojtjes mbetet në fuqi deri më 9 maj, por ndryshon nga rajoni në rajon: zakonisht në orën 22:00 ose 23:00 dhe përfundon në 06:00. Mund të dilni vetëm për punë, shkollë, trajnim, të blini ilaçe, të kujdeseni për fëmijët ose të moshuarit. Kushdo mbi moshën gjashtë vjeç duhet të mbajë maska në transportin publik dhe në hapësira të mbyllura. Në shumë rajone është e detyrueshme edhe jashtë. Takimet në shtëpi janë të ndaluara dhe në shumë rajone baret dhe restorantet mbyllen më herët sesa koha e ndalimit të orarit: në Madrid, për shembull, ato mbyllen në 21:00.

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV