Tenis, Rafael Nadal ka kaluar në çerekfinale, përballet me Cicipasin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Fabio Fonjini nuk ka mundur të kalojë në çerekfinalet e Turneut të Hapur të Australisë të Tenisit “Australian Open 2021”. Ai shtë mundur 3-0 nga numri 2 në botë, Rafael Nadal me sete, 6-3, 6-4, 6-2. Ka qenë një ndeshje mjaft e mirë e tenistit spanjoll, që arriti ta kthejë ndeshjen në favorin e vet. Kjo është fitorja e 13-të e Nadal ndaj Fonjinit, në ndeshjet direkte, si dhe çerekefinalja e 13-të në turneun australian për spanjollin.

Ndërsa nuk e ka luajtur fare ndeshjen e tij, në turin e 16-shes, Mateo Berretini kundër Stefanos Cicipas. Tenisti italian është tërhequr nga ndeshja, për shkak të dhimbjeve në bark. Cicipas kualifikohet për më tej, dhe në çerekfinale do të përballet me Nadalin. Në çerekfinale kanë kaluar edhe Medvededi dhe Rublevi. Të dy tenistët rusë kanë eliminuar MekDonaldin dhe Ruudin.

Tek femrat, Eshli Barti ka mundur Shellbi Roxhersin, 2-0 me sete (6-3, 6-4). Në çerekfinale, Barti do të përballet me tenisten çeke, Muçova. Kjo e fundit ka djersitur shumë për të eliminuar belgen Elisë Mertens, teksa ka fituar 2-0 me sete (7-6, 7-5). E papritura e ditës ka qenë eliminimi i numrit 5 në botë, Elina Svitolina. Tenistja ukrainase është mundur 2-1 nga Xhesika Pegula.

Për të është hera e parë që kualifikohet në çerekfinalet e një turneu madhor. Kundërshtarja e saj do të jetë Xhenifer Bradi, që ka eliminuar Dona Vekiçin.

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV