Hyn në burg 15 vjeç dhe del 83: Dua të jetoj shumë vite si njeri i lirë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në burg që nga mosha 15 vjeç për dy vrasje që ai pretendon se nuk i ka kryer. Tashmë i moshuar ai është një qytetar i lirë pas 68 vjetësh kur dënimi i tij i përjetshëm u shpall antikushtetues.

Të gjithë të dashurit e tij kanë vdekur sot, por Joseph Ligon , 83 vjeç, shtetas amerikan , ka bërë të ditur se ai dëshiron të jetojë si njeri i lirë dhe plot vite të tëra.

Pothuajse shtatë dekada pas vendimit, më 11 shkurt, ai u lirua nga burgu federal si njeri  i lirë. Ai i9shte dënuar me burgim të përjetshëm për pjesëmarrje në një seri grabitjesh dhe sulmesh me një grup adoleshentësh që të rezultoi në vdekjen e dy personave në Filadelfia në 1953.

Pavarësisht nga dënimi, Ligon gjithmonë pretendonte se ai nuk ishte shkaktari i drejtpërdrejtë i atyre vrasjeve.

Lirimi i tij u bë i mundur falë angazhimit të avokatëve të tij, të cilët po punojnë akoma edhe sot për ta bërë kalimin e  tij në jetën pas burgut sa më të qetë të mundur.

“Për aq sa bota ka ndryshuar që kur Z.Ligon hyri për herë të parë në burg, ai gjithashtu ka ndryshuar.

Përvoja e tij e kthimit si një njeri i lirë është thelbësore”, tha Eleanor Myers, konsulente e vjetër YSRP.

“Ai është tepër i gëzuar dhe i mahnitur nga ndryshimet që kanë ndodhur në Filadelfia që nga 1953, veçanërisht ndërtesat e larta. Megjithatë, ato që i mungojnë më shumë janë njerëzit që ala pas kur hyri në burg dhe nuk i gjeti më kurrë.

 

 

Të fundit

Videoja mbresëlënëse tregon ‘ngritjen’ e Tokës nga Hëna

Se si “ngrihet” Toka nga Hëna mund të shihet në një video të re 4K. Regjisori Sean Doran tregoi momentin...

Meta ‘rikthen’ dënimin me vdekje dhe kërcënon: Të varet në mes të Pukës zyrtari i LSI që…

Presidenti i Republikës, Ilir Meta i ftuar sot në “Opinion” u pyet edhe për rastin e Pukës, ku policia kapi në flagrancë një zyrtar...

Shpërthim i fuqishëm në oborrin e një banese në Kurbin

Shpërthim me eksploziv në një banesë në Mamurras. Sipas informacioneve paraprake, ngjarja ka ndodhur në oborrin e një banese, ku ka shpërthyer një sasi...

Djali i Arnold Schwarzenegger i dashuruar me bukuroshen shqiptare

Në fillim të kësaj jave ata u fotografuan teksa ishin në një palestër në Kaliforni. Është fjala për Joseph Baena dhe të dashurën e tij,...

“Si guxon të vish këtu dhe…”/ U nisën për mirë por ministrat e Greqisë dhe Turqisë përplasen në konferencë

Ministrat e jashtëm të Turqisë dhe Greqisë u përplasën hapur të enjten në një konferencë të përbashkët shtypi në Ankara, e cila filloi me...

Lajme të tjera

Web TV