Ushtarët serb i rrëmbyen 4 djemtë dhe burrin, Ferdonije Qekrezi rrëfen e përlotur si ndodhi ngjarja (Foto)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Me rastin e Pavarësisë së Kosovës, emisioni “Shqipëria Live” ka sjellë në vëmendjen e publikut historinë e Ferdonije Qekrezit, të cilës më 27 mars të vitit 1999 i rrëmbyen 11 burra, mes tyre katër djemtë dhe burrin e saj.

Në një lidhje të drejtpërdrejtë, ajo rrëfeu edhe njëherë ngjarjen e rëndë të asaj dite, ku djali më i vogël i saj ishte vetëm 14 vjeç dhe burri 53 vjeç.

Ushtarët serb i rrëmbyen 4 djemtë dhe burrin, Ferdonije Qekrezi

“E mbaj mend sikur sot. Ishte ditë e kobshme për familjen. Ishim 4 familje në shtëpi. Ka qenë ditë e shtunë, kur ishte ora 11 e paradites erdhi policia ushtarake e Serbisë. Na panë sa ishim, na numëruan. Pyesin bashkëshortin kush janë këta, dhe ai i prezanton. Ky kontroll ishte hera e parë që u bë në shtëpinë tonë. Nuk e di pse u bë ky kontroll, ne jemi këtu vetëm shqiptarë”, tregon Ferdonija.

Kjo e fundit shton se në ato momente, ato u kanë thënë që të rrinë në shtëpi, pasi askush nuk do t’i ngacmonte.

Ushtarët serb i rrëmbyen 4 djemtë dhe burrin, Ferdonije Qekrezi

“Patëm parandjenja. Burri tha të rrinim në shtëpi se nuk kishim ku të shkonim. Kemi jetuar tamam si qytetar të Gjakovës. Shkoi ora 3.30 dhe erdhën sërish. Për nja një orë e gjysmë morën burrat dhe më pas u kthyen së bashku me dy policë që thanë që do të na ruajnë. Ata kërkuan një tavolinë që të uleshin që të na ruanin. I kërkuan raki djalit dhe burri tha se nuk ka, kemi vetëm lëngje. Kanë ngrënë shpesh edhe te qebaptorja jonë, që shpesh as nuk kanë paguar. Ne kemi qenë një familje punëtore, me biznes të vogël”, vijon ajo rrëfimin.

Lexo edhe :  Zv. ministrja Tomini flet për procesin e vaksinimit: Ka patur vetëm efekte anësore të lehta

Ushtarët serb i rrëmbyen 4 djemtë dhe burrin, Ferdonije Qekrezi

Ferdonija tregon se në një moment një nga policët i ka thënë bashkëshortit të saj: “’Duhet me ju pre kryet, se shqiptarë nuk ka më pas’. Burri i tha: ‘Ne shqiptarët nuk kemi pas asnjë konflikt’”.

Pas këtyre fjalëve, ata kanë marrë burrat dhe pasi kanë vendosur maskat, kanë marrë edhe djemtë e rinj. “U kthyen prapë dhe na kërkuan para, ne nuk kishim dhe nuseve u morën bizhuteritë”, tha Ferdonije.

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV