Ushtritë më të fuqishme në botë për 2021/ Ku renditen Turqia, Greqia, Izraeli, Serbia..

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Global Firepower ka publikuar listën e vendeve sipas fuqisë ushtarake për vitin 2021. Lista me ushtritë më të fuqishme ushtarakisht në botë nuk ka ndryshime në vendet e para të saj ku kryesohet nga SHBA-të me një indeks tepër të lartë, ndjekur nga Rusia dhe Kina në vend të dytë dhe të tretë me një diferencë të madhe në raport me amerikanët sa i përket fuqisë ushtarake, investimeve si edhe potencialit ushtarak.

Në vend të katërt renditet India, e pesta Japonia dhe e gjashta Koreja e Jugut, e ndjekur në vend të shtatë nga Franca dhe të tetë nga Britania e Madhe.

Brazili renditet i nënti dhe Pakistani i dhjeti. Shteti islamik është zgjeruar ushtarakisht këtë vit me investimet e bëra për shkak të rivalitetit të madhe me Indinë duke u rritur në renditje.

Duhet theksuar se pjesa më e madhe e vendeve më të fuqishme janë fuqi bërthamore, përveç Koresë së Jugut dhe Japonisë, të cilat ia kanë ndaluar vetes prodhimin e armëve të shkatërrimit në masë.

Turqia renditet në vendin e 11 duke lënë pas Italinë dhe Egjiptin në vendet e 12 dhe 13.

Renditja sipas GlobalFirepower për vitin 2021

1-SHBA
2-Rusia
3-Kina
4-India
5-Japonia
6-Koreja e Jugut
7-Franca
8-Britania e Madhe
9-Brazili
10-Pakistani
11-Turqia
12-Italia
13-Egjipti
14-Irani
15-Gjermania
16-Indonezia
17-Arabia Saudite
18-Spanja
19-Australia
20-Izraeli.

 

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...

Lajme të tjera

Web TV