Arti shqiptar në zi/ Humb jetën ‘princi’ i polifonisë shqiptare Lefter Çipa

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Mëngjesin e sotëm është shuar në moshën 79-vjeçare poeti vlonjat Lefter Çipa, pas një beteje të gjatë me sëmundjen.

Ai njihet si njeriu që investoi më shumë për polifoninë shqiptare.

Lefter Çipa është autor i 18 librave të botuar me poezi si : “Bejkë e bardhë”, “Bilbilat e vendit tim”, “Shqipëri moj ballëhapur”, ” Këngët e Ruzanës”, “Dheun tim përsipër mbaj”, “Për Kosovën prapë do të ngrihem”, “Kënga që tret lotin”, “Këngët e Akroqeranit”,”Princi i Dashurise”, etj.  Konsiderohej “princi i sotëm” i polifonisë shqiptarë.
Ka qenë autori më kreativ i polifonisë gjatë 40 viteve të fundit. Njëri prej studiuesve dhe hulumtuesve të poezisë orale popullore në trevat jugore të vendit. Autor i mbi 1250 këngësh të interpretuara nga grupet e famshme polifonike si ai i Pilurit (udhëheqës artistik i të cilit ka qenë për mbi 40 vjet, grupet polifonike të Himarës, Bënçës, Dhërmiut, Gjirokastrës, Vlorës, Lapardhasë, Ansamblit Shtetëror të Këngëve dhe Valleve si dhe dhjetëra ansambleve të tjera artistike në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni etj.

Lefter Çipa është edhe autor i papërsëritshëm i këngëve “Bejkë e Bardhë” apo “Këngët e atdheut tim, jam ilaç e janë sherim”, duke lënë pas një trashëgimni të madhe me poezi e këngë për dashurinë , atdheun, shqipërinë, vajzën, detin, apo edhe tokën.

Të fundit

Arti shqiptar në zi/ Humb jetën ‘princi’ i polifonisë shqiptare Lefter Çipa

Mëngjesin e sotëm është shuar në moshën 79-vjeçare poeti vlonjat Lefter Çipa, pas një beteje të gjatë me sëmundjen. Ai njihet...

Horoskopi ditor, e enjte 18 shkurt 2021

Dashi Dashuria: Mundohuni të gjeni paqen e brendshme që ju mungon për një kohë: nëse dashuria nuk shkon siç duhet, pjesërisht është edhe faji juaj,...

“I kam parë vetë njerëzit me simptoma”/ Mjeku Jorgji ngre alarmin: Mutacioni britanik i ndodhet edhe në Shqipëri

Mjeku Ardian Jorgji i ftuar mbrëmjen e sotme në Open për sa i përket mutacionit të COVID tha se ka parë që në Rinas...

Covid-19 shpërthen dhe mbush spitalet/ Mjeku Mezini jep lajmin e keq: Tek ‘Shefqet Ndroqi” nuk presim dot më pacientë

Shpërthimi i Covid ditët e fundit ka bërë që të ketë një rritje alarmante të shtrimeve në spital të pacientëve të infektuar. Mjeku Arjan Mezini...

“Nuk mund ta mbaj më shumë…”/ Pipero braktis emisionin dhe largohet papritur nga studio

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero nuk e ka çuar deri në fund praninë e tij në emisionin OPEN në Top Channel. Ai ka qëndruar...

Lajme të tjera

Web TV