Investimet në Librazhd, Balla: Rrjeti i ri ABC ul me 90% shansin për defekte dhe kohën për riparimin e tyre

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

1867 abonentë të zonave malore të Librazhdit dhe Përrenjasit janë përfitues të investimit të OSHEE me rrjetin e ri ABC i cili synon të minimizoje defektet, kohën e riparimit të tyre dhe humbjet në rrjet.

Janë 24 gabina në një sipërfaqe prej 54 km ndërsa humbjet në rrjet nga 42% janë parashikuar të bien në 10%.

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla dhe Kryetari i Bashkisë së Librazhdit Kastriot Gurra inspektuan punimet pranë fshatit Funarës.

Balla tha se defekte dhe mungesë e energjisë elektrike për shkak të motit të keq ndodhin edhe në vendet më të zhvilluara, por jemi duke investuar në çdo cep të Shqipërisë me rrjetin më të mirë të shpërndarjes së energjisë elektrike në mënyrë që defektet të jenë të rralla dhe koha e riparimit më e shpejtë.

“Ky është një investim shumë i rëndësishëm për transformimin e vazhdueshëm të rrjetit të shpërndarjes së energjisë elektrike në Bashkinë Librazhd. Bëhet fjalë për një rrjet të qëndrueshëm që ul me 90% shansin për defekte dhe kohën për riparimin e tyre.

Problemet që u shkaktuan nga moti i keq u adresuan menjëherë dhe tashmë riparimi i defekteve është drejt fundit. Por problemet për shkak të motit të keq dhe stuhive ndodhin edhe në vende të zhvilluara .”

Rrjeti i ri që po investohet në këto zona malore parashikon edhe vendosjen e 7 mijë shtyllave të reja të cilat do të garantojnë jetëgjatësinë e investimit.

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...

Lajme të tjera

Web TV