‘Protokollet e njerëzve të mençur të Sionit’, gënjeshtra që nuk vdes

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Antisemitizmi ishte ngulitur qartë në Evropë në fillim të shekullit të 20-të. Që nga mesi i shekullit të kaluar, fenomeni kishte shtuar një komponent racor në Judeofobinë sociokulturore laike.

Judeofobia që u shfaq në shekullin e 19 ishte për shkak të kontekstit ekonomik, politik dhe shoqëror të përjetuar në kontinent që nga Revolucioni Francez. Ndërsa shteti liberal bëri rrugën e tij me konsolidimin e ngadaltë të regjimeve demokratike, forcat konservatore luftoni për të ruajtur privilegjet që kishin në Regjimin e Vjetër.

Komunitetet hebraike dikur mbështesnin postulatet liberale, pasi ato garantonin barazi me pjesën tjetër të qytetarëve. Ata përgjithësisht ishin përqendruar në qendra të mëdha urbane, ku shumë kryenin pikërisht të ashtuquajturat “profesione liberale”. Një pjesë e tyre ishin jashtëzakonisht të suksesshme dhe u pasuruan. Me fjalë të tjera, ata u bënë një nga fytyrat e dukshme të kohërave të reja.

Nga ana e tyre, konservatorët më radikalë i atribuuan kthesën e ngjarjeve makinacioneve të grupeve të caktuara, veçanërisht të hebrenjve: ata ishin fajtorë për gjithçka negative të modernitetit.

Bastioni i antisemitizmit

Në fund të shekullit të 19-të, Rusia po mblidhte elementët për t’u bërë skena e një lëvizjeje Judeofobike. Ishte vendi me popullsinë më të madhe hebreje në botë. Nga ana tjetër, në Perandorinë Ruse, hebrenjtë përbënin një komunitet më tradicionalist sesa thelbësorët e tyre shpesh të sekularizuar të Evropës Perëndimore.

Përkundër thashethemeve, shumica e hebrenjve rusë ishin shumë të varfër. Sidoqoftë, me kulturën e tyre dhe dukshmërinë e pamjes së tyre (mjekra dhe kaçurrelat, kaftanët e zinj …) ata lehtësisht tërhoqën neveritjen e fshatarëve të varfër rusë.

Rusia kishte qenë gjithashtu bastion i kundërrevolucionit në Evropë. Në këtë klimë të paqëndrueshme, hebrenjtë u morën përgjegjës për të gjitha vështirësitë. Kjo rezultoi në trazira serioze kundër tyre, të njohura si masakra, të cilat çuan në qindra mijëra njerëz të emigronin, kryesisht në Shtetet e Bashkuara.

Grindjet më të këqija ndodhën midis 1881 dhe 1884, kur ata u fajësuan pa arsye për vrasjen e Car Aleksandrit II, akuzë kjo e përforcuar nga anti-Judaizmi i shënuar i pasardhësit të tij, Aleksandrit III.

Një krijim i errët

Nicholas II erdhi në fron në 1894. Sundimtari i ri Romanov gjithashtu kishte përbuzje të thellë për hebrenjtë. Sidoqoftë, ai shpejt befasoi me disa nisma reformiste që u përpoqën ta barazonin Rusinë me fuqitë e mëdha. Ky reformim u drejtua nga Sergei Witte, Ministër i Financave.

Witte shpejt fitoi armiqësinë e më reaksionareve në gjykatë. Këto qarqe filluan të promovojnë idenë se një komplot ndërkombëtar hebre kërkonte të modernizonte vendin në mënyrë që të minonte bazat e shoqërisë ruse, dhe veçanërisht krishterimin ortodoks. Gruaja e Witte ishte me fe hebraike, e cila u përdor nga kundërshtarët e tij për ta lidhur atë me komplotin teorik.

HISTORIA DHE JETA

Midis 29 gusht dhe 7 shtator 1903, u botua versioni i parë i Protokolleve , me titull Programi për pushtimin e botës nga hebrenjtë. Ishte me këste, në një gazetë të Shën Petersburgut, Znamya (Flamuri). Drejtori i saj, Pavel Krushevan, ishte një mbrojtës i autokracisë cariste dhe një antisemit i vendosur që kishte marrë pjesë në masakra të ndryshme.

Krushevan kurrë nuk zbuloi identitetin e autorit ose të cilitdo që kishte siguruar dokumentacionin mbi një tubim të pretenduar të udhëheqësve hebrenj të botës. Dorëzimet treguan një plan të dominimit përmes kontrollit të sektorëve kryesorë, të tilla si bankar ose shtypi, dhe promovimin e revolucioneve në disa vende. Ata përshkruan gjithashtu se si do të dukej shteti i ardhshëm global hebre.

‘Protokollet’ u tha të ishin procesverbalet e takimeve të fshehta të mbajtura gjatë Kongresit të Parë Sionist

Ndikimi fillestar i dërgesave ishte i vogël. Do të ishte në vitin 1905 kur protokollet morën famë dhe u bënë të njohura me këtë emër. Shkaku ishte botimi i tretë i romanit Big in the small , nga Sergei Nilus, një shkrimtar i lidhur me policinë sekrete cariste, Okhrana. Protokollet u prezantuan në kapitullin e fundit të veprës dhe suksesi i tyre shpjegohet me një shtesë të bërë nga autori.

Në Big in the Small , Protokollet u tha të ishin procesverbalet e takimeve sekrete të mbajtura gjatë Kongresit të Parë Sionist, një takim autentik i mbajtur në Basel në 1897. Theodor Herzl, babai i idesë së një shteti të Izraelit në Palestinë , u akuzua, si një nga udhëheqësit e komplotit hebre hebotëror.

Theodor Herzl në një anije, duke arritur në brigjet e Palestinës në 1898.

Domeni publik

Deklarata nuk kishte kuptim. Kongresi mori një mbulim të gjerë nga shtypi, kështu që nuk kishte gjasa që takime të tilla të ishin anashkaluar. Për më tepër, procesverbali u shkrua në frëngjisht, kur gjuha e punës e samitit sionist ishte gjermanishtja (gjuha amtare e Herzl, e cila ishte austriake). Por antisemitët në të gjithë botën dëshironin të shihnin në këtë kongres konfirmim se hebrenjtë po ndiqnin dominimin global.

Lexo edhe :  Ushtarët serb i rrëmbyen 4 djemtë dhe burrin, Ferdonije Qekrezi rrëfen e përlotur si ndodhi ngjarja (Foto)

Situata politike ruse në 1905 gjithashtu kontribuoi në ringjalljen e Protokolleve . Humbja e papritur e Perandorisë në luftën e saj kundër Japonisë lëshoi ​​një revolucion, rrënjët e të cilit ishin fundosur në varfërinë në të cilën jetonin një pjesë e mirë e fshatarëve dhe punëtorëve të vendit. Paqëndrueshmëria u rrit me kërkesat e partive të ndryshme (nga Liberalët te Bolshevikët) për një hapje më të madhe politike.

Kjo klimë bëri që më reaksionarët të nxisin përsëri spektrin e komplotit hebraik dhe Ministri Witte ishte edhe një herë shënjestra e sulmeve. Akuzat kundër hebrenjve nxitën masakra të reja.

Paralelisht, protokollet erdhën në duart e carit, i cili ishte i impresionuar nga ajo që u shpjegua në to. Thashethemet antisemitike patën efektin e tyre: Witte ishte mbingarkuar nga ngjarjet. Në fund, ai humbi besimin te Nikolla II, i cili e konsideronte atë një “tradhtar pro-hebre”.

Presidenti i Këshillit të Ministrave, Piotr Stolypin, porositi një hetim ndaj xhandarmërisë që arriti në përfundimin se protokollet erdhën, në fakt, nga qarqet parisiane antisemitike dhe jo nga një qeveri e fshehtë hebreje.

Për sektorët më nacionalistë, Republika e Weimarit ishte një instrument i fuqisë Judaike. Kur, në 1922, vrasja e Walter Rathenau, ministri i jashtëm gjerman me origjinë hebreje, Willy Günther, ideologu ultranacionalist i vrasjes, shpjegoi se ai dhe bashkëfetarët e tij e kishin vrarë atë, sepse ata e besuan atë në shërbim të të mençurve burrat e Sionit. Ai gjithashtu pranoi se ishte frymëzuar nga Protokollet .

Në Francë, efektet nuk ishin aq dramatike, por ato ishin afatgjata. Botimet pasuan njëri-tjetrin me një ritëm marramendës – kishte vetëm 16 në 1925 – dhe ato ishin një nga më të shiturat deri në vitin 1939. Ndërkohë, në Shtetet e Bashkuara, Protokollet u sponsorizuan nga vetë Henry Ford, i cili financoi botimin e 500,000 kopjeve. Tezat antisemitike u përhapën gjithashtu përmes gazetës në pronësi të biznesmenit të famshëm, The Dearborn Independent .

Fije montimi

Ka qenë e vështirë për historianët të arrijnë në fund të Protokolleve . Në disa raste ato janë treguar false, por u desh kohë për të gjetur origjinën e tyre të saktë. Pas hetimit të parë në Rusi në 1905, ishte gazeta britanike The Times që filloi të tregonte në drejtimin e vërtetë.

Në vitin 1921, korrespondenti i botimit në Stamboll, Philip Graves (vëllai i Robertit, autori i I, Claudio ), kontaktoi një mërgimtar rus i cili zbuloi se Protokollet ishin një falsifikim i Okranës Cariste për një fushatë shpifëse të komuniteteve hebreje. Gazetari britanik gjithmonë e mbante të fshehtë identitetin e këtij burimi, të cilin në shkrimet e tij i referohej si “Mr. X “.

Oficerë të Okranës Cariste në Shën Petersburg.

Domeni publik

Përveç dëshmisë së mërgimit rus, Graves kërkoi ndihmën e ekspertëve nga Muzeu Britanik për të verifikuar informacionin. Në tre artikuj të botuar në gusht 1921, ai tregoi se Protokollet ishin një plagjiaturë nga një tekst i vitit 1864: Dialogu në Ferr midis Machiavelli dhe Montesquieu . Postuar nga një avokat francez, Maurice Joly, bëhej fjalë për një sulm ndaj Napoleonit III . Autori i pamfletit të mëvonshëm antisemitik kopjoi paragrafë pothuajse fjalë për fjalë duke e përshtatur fjalimin me interesat e tij. Por frytet e demaskimit ndjeheshin qartë vetëm në Britani.

Gënjeshtër e pafund

Vitet 1930 i dhanë gjallëri të re përhapjes së Protokolleve në të gjithë Evropën. Në Gjermani, nazistët gjetën tek ata një legjitimim të diskursit të tyre antisemit dhe i promovuan ata ndërkombëtarisht. Në Zvicër, anëtarët e komunitetit hebre çuan një grup nazistësh lokalë në gjykatë për përhapjen e tekstit. Procesi tregoi se ishte një plagjiaturë e Dialogut në Ferr midis Machiavelli dhe Montesquieu .

Protokollet vazhdojnë të jenë një pikë referimi për sektorë të ndryshëm antisemitikë: neo-nazistët, grupet e ekstremit të majtë, islamistët

Ka pasur zbulime të mëtejshme. Në nëntor 1999, më në fund u zbulua autorësia materiale e Protokolleve . Ishte falë punës së Mikhail Lepejin, historian i Akademisë Ruse të Shkencave në Shën Petersburg. Pasi hetoi dosje të ndryshme, ai ishte në gjendje të tregonte se ato ishin vepër e shkrimtarit Matvei Golovinski, i cili punoi për Okhrana në Paris.

Pavarësisht nga gjithçka, protokollet vazhdojnë të jenë një pikë referimi për sektorët antisemitikë të profileve të ndryshme: neo-nazistët, grupet e majta ekstreme, islamistët. Ata janë rrënjosur te ata që akoma duan të besojnë në komplotin hebraik botëror.

Siç shkroi Machiavelli tek Princi : “Burrat janë aq naivë dhe i përgjigjen aq shumë nevojës së momentit, sa që kush mashtron gjen gjithmonë dikë që lejon veten të mashtrohet”.

 

Të fundit

‘Protokollet e njerëzve të mençur të Sionit’, gënjeshtra që nuk vdes

Antisemitizmi ishte ngulitur qartë në Evropë në fillim të shekullit të 20-të. Që nga mesi i shekullit të kaluar, fenomeni...

Vihet në pranga një 67-vjeçar/ Tentoi të fusë drogë në burgun e Durrësit

Një 67-vjeçar është arrestuar pasi ka tentuar të fusë drogë në burgun e Durrësit. Burime nga policia bëjnë me dije se në pranga ka...

Epike/ Merkel harron maskën në foltoren e Kuvendit dhe vrapon për ta marrë

Një video e kancelares Angela Merkel ka bërë xhiron e rrjetit. Gjatë një seance parlamentare, Merkel ka harruar maskën në foltoren e Kuvendit dhe pasi...

Covid-19 tek fëmijët në Shqipëri/ Të prekurit nga mosha 2 deri 12 vjeç, dy prej tyre në terapi intensive

Nga Covid-19 janë prekur 8 fëmijë, të cilët ndodhen në repartin Infektiv në pediatri. Sipas informacioneve për Report Tv, fëmijët e shtruar në repartin infektiv...

Edi Rama: Të dielën fillon vaksinimi i të moshuarve personalitete mbi 80-vjeç

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar nga Vlora se ditën e diel do të nisë vaksinimi për personalitetet e moshuara mbi 80 vjeç. Rama theksoi...

Lajme të tjera

Web TV