Sonda e NASA-s bën ulje historike në Mars, shtatë muaj pasi u lëshua në hapësirë (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shtatë muaj pasi u lëshua në hapësirë, sonda e NASA-s zbriti sonte në sipërfaqen e Marsit. Misioni që ka kushtuar më shumë se miliardë euro në Planetin e Kuq nisi në korrik 2020 dhe sonda preku kraterin Jezero rreth orës 22.oo.

Kontrolluesit në Laboratorin e Jet Propulsionit të NASA-s në Pasadena, California, pritën për 11 minuta e gjysmë për një sinjal që konfirmoi uljen e suksesshme. Ky sinjal transmetohet në Tokë nga një prej anijeve kozmike të Agjencisë Evropiane të Hapësirës.

NASA shpreson që sonda Perseverance do të zbulojë shenja të lashta jete dhe të mbledhë disa kampione shkëmbinjsh e t’i kthejë në Tokë. Po ashtu, sonda do të studiojë klimën e planetit.

Ulja e mjetit me gjashtë rrota do të shënojë vizitën e tretë në Mars në pak më shumë se një javë. Dy anije kozmike nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Kina kaluan në orbitë rreth planetit në ditë të njëpasnjëshme javën e kaluar.

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...

Lajme të tjera

Web TV