“Askush s’u kujdes për të”/ Vdes shqiptari me Covid në Itali, priste të lirohej një shtrat spitali (EMRI+FOTO)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Vdekja e Pjerin Lleshajt, një 38-vjeçar shqiptar që humbi jetë pas infektimit nga Covid-19 ka hapur debat në mediat italiane. Lleshaj, shqiptari që kishte ndërtuar jetën dhe familjen e tij në vendin fqinj, në Molise, u shtrua në spitalin e këtij qyteti që ende nuk ka një qendër ku të trajtohen pacientët e infektuar me Covid-19.

Më datë 7 shkurt, shqiptari ndërroi jetë, duke hapur polemika se spitali në Molise, nuk i ka ofruar asnjë shtrat për të marrë mjekimin e nevojshëm. Prej dy ditësh Lleshaj priste që të lirohej një vend në kujdesin intensive, por kjo gjë nuk ndodhi kurrë. Gjithashtu, mediat shkruajnë se askush nuk është kujdesur për Lleshajn.

Mediat italiane shkruajnë se shqiptari nuk kishte asnjë lloj sëmundje tjetër, por vetëm përkeqësim të simptomave të Covid-19 dhe duhet të merrte mjekimin e nevojshëm. Shqetësimi i vërtetë që ngrenë mediat italiane është se në Molise, nuk ka ende një qendër spitalore për të infektuarit me Covid.

Pas vdekjes së shqiptarit, kryetarët në Molise zhvilluan një takim online për të vendosur për situatën në vijim. Kërkesa emergjente ishte furnizimi me shtretër.

 

Të fundit

Shtohet afati i vlefshmërisë të kolaudimit të automjeteve

Të gjithë drejtuesit e mjeteve që kanë përfituar nga zgjatja 3-mujore e afatit të vlefshmërisë së certifikatës së kontrollit...

Lumë kërkesash e pak vende pune për të diplomuarit

Nga Marie Sina   Esther Jardim kërkoi punë në kohën e krizës me një veprim radikal - ajo vuri si tabelë CV-në e saj. Qindra aplikime...

Dita e lirisë fiskale në Shqipëri, Kosovë dhe Ballkanin Perëndimor në 2021

Nga Eduart Gjokutaj Dita e Lirisë Fiskale këtë vit në Shqipëri është në 2 Prill. Ndërkohë në vendet e tjera fqinje Dita e Lirisë Fiskale...

Të mobilizuar në luftë

Nga Leonard Veizi   Jemi apo s’jemi në luftë. Të gjithë të mobilizuar, si një trup i vetëm, për të mundur armikun. Drejt fitoreve të reja... Vamë...

Plator Nesturi: Rezultati e ka ndarë mendjen për fituesin

Ndërsa kemi hyrë në ditët përmbyllëse të fushatës, duket se trendy i fituesit është përcaktuar qartë. Jemi në muajin prill tashmë dhe data 25...

Lajme të tjera

Web TV