Hiqni dorë nga ilaçet, migrenën mund ta luftoni me këtë frut

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sëmundja e migrenës duket ndonjëherë se nuk ka shpëtim. E trashëgueshme, kjo sëmundje prek të rinj e të vjetër, duke i torturuar. Ilaçet jo gjithmonë janë të këshillueshme, kur sikleti që keni është rutinë. Këtë herë, italianët kanë dhënë një zgjidhje shumë të mirë dhe aspak të dëmshme.

Ata thonë se banania do ju ndihmojë për të luftuar këtë sëmundje. Niveli i glukozës së një personi të uritur bie, bananet përmbajnë një sasi të madhe sheqernash, gjë që lejon për një periudhë të gjatë të ruajtjes së nivelit të glukozës të pandryshuar.

Gjithashtu, studiuesit treguan se bananet përmbajnë triptofan, “lëndë e parë” për prodhimin e hormonit të kënaqësisë, serotoninës dhe mikroelementeve dhe vitaminave thelbësore të sistemit nervor: magnez, kalium, B6 dhe B12.

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...

Lajme të tjera

Web TV