Kërkojnë të lehtësojnë masat anti-Covid/ Shteti që do të testojë 2 herë në javë popullatën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në Danimarkë janë të shqetësuar për variantin britanik të Covid, që është shfaqur në gjysmën e tamponeve pozitiv për koronavirus.

Kopenhagen kërkon të lehtësojë masat anti-Covid dhe të hapë vendin, për të lejuar qytetarët e që të kenë sërish një jetë sociale duke filluar nga 1 marsi. Dhe për këtë arsye është vendosur që çdo danez të testohet për Covid, dy herë në javë.

Lajmi është konfirmuar nga ministri i shëndetësisë, në një konferencë për shtyp. Ai u shpreh se duhen përpjekje nga çdo qytetar dhe punëdhënës, por dhe nga e qeverisë për të siguruar që sistemi dhe tamponët të jenë gati.

Për ekspertët ekonomikë, kjo strategji është thjesht e çmendur dhe jo reale. Kryerja e dy testimeve në javë për 5.8 milion banorë do t’i kushtonte shtetit 13 miliard euro në vit: kushton sa i gjithë shërbimi shëndetësor kombëtar.

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...

Lajme të tjera

Web TV