Furgoni i Paqes, pjesë e projektit anti-krim në Nju Jork

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një furgon portokalli, 35 metra i gjatë, i quajtur PeaceMobil, Furgoni i Paqes, po përdoret nga aktivistët në lagjen South Jamaica në Nju Jork për parandalimin e krimit. Përdorimi i tij është pjesë e projektit për t’i dhënë fund dhunës me armë, një ide e aktivistes Erica Ford.

Aktivistja Erica Ford, e cila ka punuar për t’i dhënë fund dhunës me armë në qytet për më shumë se 30 vjet, më 2002 themeloi organizatën LIFE Camp, Inc. Misioni i kësaj organizate është parandalimi i dhunës me armë përmes ofrimit të ndërmjetësimit paqësor të konflikteve dhe shërbimeve të shëndetit mendor për komunitetin.

“Ne e shohim si shumë të rëndësishme jo vetëm largimin e armëve nga rrugët dhe ndalimin e incidenteve, por edhe ndihmën për të shëruar njerëzit. Pra është e rëndësishme t’i ndihmojmë ata që ta kuptojnë çfarë i shtyu ata të mendojnë se arma ishte zgjidhja për problemet e tyre”, thotë zonja Ford.

Për të ndalur ciklin e dhunës, zonja Ford përdor metodat “konvencionale dhe ato jokonvencionale”. Disa nga metodat konvencionale që përdor organizata e saj janë sigurimi i vendeve të punës dhe edukimi financiar. Organizata Life Camp Inc. gjithashtu përdor metoda jokonvencionale si aktivitete terapeutike për shëndetin, si meditimi dhe joga.

“Shumë njerëz nga komunitetet tona nuk duan të bëjnë terapi. Ata nuk janë të gatshëm të ndajnë historinë e jetës së tyre në mënyrë që ata të fillojnë procesin e shërimit, por ata kanë nevojë për këtë”, thotë zonja Ford.

Para pandemisë së Covid-19, të rinjtë mblidheshin brenda Furgonit të Paqes për një larmi aktivitetesh. Furgoni është i pajisur me një oxhak, një hapësirë meditimi, një hapësirë video-lojërash dhe një studio regjistrimi ku të rinjtë mund të shprehin përmes muzikës dhimbjet e tyre.

Meqenëse pandemia i dha fund tubimeve, zonja Ford e ka përdorur furgonin për të përmbushur nevojat e tjera të komunitetit. Ajo ka shpërndarë rroba, ushqime falas, maska dhe dezinfektues për të ndihmuar komunitetin në luftën kundër koronavirusit.

Lexo edhe :  Zgjedhjet/ Kryesuesja e vëzhguesve të ODIHR, Urszula Gaçek takim me Ramën në selinë e PS

Metodat e aktivistes Ford janë imituar nga organizata të tjera në të gjithë vendin dhe kanë çuar në uljen e dhunës me armë në të gjithë qytetin e Nju Jorkut.

“Është shumë më mirë të ndërpritet incidenti dhe të ndërmjetësojmë në konflikt sesa të burgosim njerëzit”, thotë ajo.

LIFE Camp punon me Sistemin e Menaxhimit të Krizave të Qytetit të Nju Jorkut (CMS), një rrjet me më shumë se 60 organizata kundër dhunës në këtë qytet. Me një investim prej 36 milionë dollarësh nga qyteti, CMS punon në lagjet me nivel më të lartë dhune.

Sipas Zyrës së Qytetit të Nju Jorkut për Parandalimin e Dhunës me Armë, nga viti 2010 deri në vitin 2019, CMS kontribuoi në një ulje mesatare prej 40% të të shtënave me armë në lagjet ku ajo shërben.

“Njerëzit shpesh kur flasin për sistemin e drejtësisë penale e vënë theksin tek ofrimi i një shansi të dytë, por ne vërtet po përpiqemi t’u japim njerëzve mundësinë e parë”, thotë Jessica Mofield, Drejtore Ekzekutiv i Zyrës së Kryebashkiakut Për Parandalimin e Dhunës me Armë.

Që nga vdekja e afrikano-amerikanëve George Floyd dhe Breonna Taylor në vitin 2020 dhe protestave që pasuan, udhëheqësit politikë dhe të komunitetit kanë debatuar për rolin e forcave të zbatimit të ligjit dhe mënyrën e zvogëlimit të dhunës pa përfshirjen e policisë.

Aktivistja Erica Ford thotë se përpjekjet e saj të dyfishta për të parandaluar dhunën me armë dhe për të ndihmuar të tjerët të shërohen prej saj ofrojnë një model të mirë për sukses./VOA

Të fundit

Përmbyset anija nga moti i keq, humbin jetën 6 persona dhe zhduken disa të tjerë

Gjashtë persona ndërruan jetë dhe 12 të tjerë janë zhdukur pasi një anije tregtare u përmbys disa milje në...

Gjendet i vdekur një 54-vjeçar në Tiranë

Një 54-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugë, pasi është përplasur nga një automjet. Ngjarja e rëndë ka ndodhur dje në rrugën Tiranë-Ndroq, në...

Ngjarja në Mamurras/ Sherri ndodhi pasi policët tentuan të kontrollojnë një lokal

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat ka dhënë detaje për ngjarjen e ndodhur një ditë më parë në Mamurras, ku mbetën të plagosur...

Bllokimi i kanalit të Suezit, Egjipti kërkon dëmshpërblimin marramendës

Egjipti po kërkon 900 milionë dollarë dëmshpërblim pas bllokimit të Kanalit të Suezit në fund të muajit mars dhe anija kontejner që e shkaktoi...

Plagosi 2 kolegët dhe një qytetar, arrestohet oficeri i patrullës në Mamurras

Vihet në pranga autori i plagosjes së dy efektivëve të policisë një ditë më parë në Mamurras. Sipas ‘abcnews’, policia ka arrestuar David Madani...

Lajme të tjera

Web TV