“Lufta e shakave” kundër Hitlerit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Më 1 shtator 1939 Gjermania pushtoi Poloninë . Dy ditë më vonë, Franca dhe Britania e Madhe i shpallën luftë Gjermanisë. Sipas traktateve dypalëshe që qeveria polake kishte nënshkruar me secilën prej dy fuqive aleate, ata duhej të ndihmonin ushtarakisht Poloninë në rast të marrjes së një sulmi gjerman. Ata nuk e bënë.

Franca, e cila kishte premtuar të sulmonte vijën mbrojtëse gjermane (vija Siegfried) sa më shpejt që të mund të mobilizonte ushtrinë e saj, u kufizua në kryerjen e një inkursioni të shkurtër në rajonin e Saar. Më 7 shtator, trupat franceze përparuan rreth tetë kilometra në territorin gjerman me pak rezistencë, pushtuan rreth njëzet fshatra dhe, dhjetë ditë më vonë, u tërhoqën kur u ndeshën në mbrojtjen e armikut.

Britania, nga ana e saj, ishte zotuar të sulmonte Gjermaninë nga ajri. Duke filluar nga 3 shtatori, aeroplanët e forcave ajrore britanike fluturuan mbi qytetet kryesore të Gjermanisë. Por në vend që të hidhnin bomba, ata lëshuan fletëpalosje. Miliona pamflete që i kërkojnë popullatës gjermane të ngrihen kundër udhëheqësve të tyre në ndjekje të paqes.

Kjo “luftë konfeti”, siç e quajti deputeti Konservator Edward Spears, nuk bëri shumë mirë. Ai siguroi avionëve britanikë informacion mbi kushtet e fluturimit natën mbi Gjermaninë, por gjithashtu u dha mundësi gjermanëve të zbulonin dobësitë e tyre dhe të përmirësonin mbrojtjen e tyre. Populli gjerman, natyrisht, nuk u rebelua. Siç do të thoshte Marshalli RAF Arthur “Bomber” Harris, efekti më i madh i këtyre bastisjeve ishte “plotësimi i nevojave të kontinentit për letër higjienike gjatë gjithë luftës”.

Kjo periudhë e mungesës së veprimtarisë ushtarake, tetë muaj gjatë së cilës konfrontimet e drejtpërdrejta midis Gjermanisë dhe Aleatëve ishin pothuajse ekskluzivisht të kufizuara në luftime detare në Atlantik, ishte e njohur si luftë “e rreme” ose “shaka” ( drôle de guerre en Franceze dhe foney war) në Anglisht).

Franca dhe Britania e Madhe i kishin shpallur luftë Gjermanisë, por ata nuk kishin ndërmend të bënin hapin e parë. Ata u përgatitën për të marrë një sulm, jo ​​për ta nisur atë. Ata evakuuan fëmijët nga qytetet, shpërndanë maska ​​gazi për popullsinë, kryen sulme ajrore të simuluara, forcuan mbrojtjen … Policia e Mbrojtjes në Angli, e cila përfshinte ndalimin e çdo lloj ndriçimi për të mos u zbuluar nga aeroplanët e armikut, shkaktoi më shumë viktimat në qytete nga balotazhet dhe aksidentet e trafikut sesa vetë lufta.

Lexo edhe :  'Protokollet e njerëzve të mençur të Sionit', gënjeshtra që nuk vdes

Qëndrimi i kujdesshëm i qeverive aleate u shkaktua kryesisht nga vullneti i popullsisë së tyre. As britanikët, aq më pak francezët – kujtimi i të cilëve për 1,400,000 të vdekur në luftën e mëparshme ishte shumë i gjallë dhe kishte kundërshtim të fortë mes të majtëve për të zhvilluar një “luftë imperialiste” – nuk dëshironin të zhyteshin në një ndezje tjetër të botës si ajo e 1914

Kjo gjendje shpirtërore, e cila u përkthye në mungesë të regjistrimeve vullnetare ndryshe nga çfarë ndodhi në luftën e mëparshme, u pasqyrua në Parlamente. Të dy krerët e qeverisë, Neville Chamberlain dhe oudouard Daladier, vazhduan të shpresojnë për të qetësuar Hitlerin gjatë ditëve të para të luftës. Asnjë prej tyre nuk do të qëndronte në qeveri një vit më vonë.

Në këtë mënyrë, ndërsa Franca gërmonte llogore pas fortifikimit të saj “të pathyeshëm” të linjës Maginot dhe Britania u fsheh në errësirë ​​dhe mbushi Gjermaninë me “konfeti”, Polonia po gjakoste për vdekje. Në fillim, në njërën anë: më 16 shtator trupat gjermane rrethuan plotësisht Varshavën. Dhe më pas, nga ana tjetër: më 17 shtator, ushtria e Bashkimit Sovjetik, e cila kishte nënshkruar një pakt sekret të mos-agresionit me Gjermaninë, kaloi kufirin lindor. Tri javë më vonë, më 6 tetor, Polonia u zhduk nga harta.

Gjenerali gjerman Alfred Jodl shpjegoi në 1946, gjatë gjykimeve të Nurembergut , atë që sipas mendimit të tij kishte nënkuptuar për Gjermaninë kjo mungesë e një reagimi Aleat: nga njëqind divizione franceze dhe britanike në Frontin Perëndimor ishin plotësisht joaktive kundër njëzet e tre gjermanëve ndarjet.

Çfarë do të kishte ndodhur nëse Franca dhe Britania e Madhe do të kishin sulmuar Gjermaninë në Shtator 1939? A do ta kishin befasuar ata Hitlerin, i cili as nuk e priste, pas pasivitetit të treguar nga aleatët në pushtimin e Çekosllovakisë , për t’u shpallur luftë atyre? A e kishin detyruar atë të tërhiqej dhe të negocionte një paqe, duke ia frenuar ambiciet e tij ekspansioniste? Apo ishin precipituar fatalisht, siç besuan komandantët Aleatë, duke mos qenë të gatshëm psikologjikisht ose ushtarakisht për të filluar një ofensivë tokësore?

Trupat angleze dhe franceze në një imazh nga 28 nëntori 1939.

Sido që të jetë, e vërteta është se Gjermania dhe Bashkimi Sovjetik – çfarë do të kishte ndodhur gjithashtu, nëse Aleatët do t’i kishin shpallur luftë Stalinit siç dëshironte Hitleri? – ndau Poloninë. Nga ai moment e tutje, duke pasur parasysh mungesën e iniciativës nga francezët dhe britanikët, rrjedha e luftës ishte në duart e udhëheqësit nazist.

Pas pushtimit të Polonisë, Hitleri vazhdoi me planet e tij të luftës. Ai u ofroi një marrëveshje paqeje armiqve të tij, të cilët e refuzuan atë, ndërsa përfundoi detajet për të filluar një ofensivë kundër Francës përmes Hollandës dhe Belgjikës. Synimi i tij ishte të sulmonte në nëntor, por ai më në fund vendosi të dëgjonte gjeneralët e tij dhe të vononte deri në pranverën tjetër.

Gjatë atyre muajve, ushtria franceze dhe forca ekspedituese britanike u mbajtën në gatishmëri prapa kufirit belg dhe vijës Maginot. Javët dhe javët e pasivitetit që patën një ndikim të konsiderueshëm në moralin e trupave.

Filozofi Jean-Paul Sartre shkruajti për shokët e tij në ditarin e tij: “Burrat, të cilët në fillim mezi prisnin të fillonin, po vdesin nga mërzia”. Kështu bëri edhe historiani i filmit Georges Sadoul: “Ditët kalojnë, të pafundme dhe boshe … Ju mund të thoni që ata janë lodhur nga kjo luftë dhe ata vazhdojnë të përsërisin se duan të shkojnë në shtëpi”.

Të fundit

“Lufta e shakave” kundër Hitlerit

Më 1 shtator 1939 Gjermania pushtoi Poloninë . Dy ditë më vonë, Franca dhe Britania e Madhe i shpallën luftë Gjermanisë. Sipas traktateve...

Balla nga Elbasani: Kemi dyfishuar numrin e të punësuarve

Drejtuesi Politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Elbasanit, Taulant Balla së bashku me kryeministrin Edi Rama zhvilluan një bashkëbisedim me qytetarët e Elbasanit. Balla...

Bënte kërdinë me vjedhje nëpër supermarkete, arrestohet 32-vjeçari shqiptar në Greqi

Policia greke ka arrestuar një 32-vjeçar shqiptar, pasi akuzohet për vjedhje. Nga muaji tetor 2020 deri tani në shkurt 2021 i riu shqiptar ka vjedhur...

Nis vaksinimi i personaliteteve në Air Albania, e para që vaksinohet është Tinka Kurti

Në stadiumin Air Albania ka nisur vaksinimi i personaliteteve, ashtu siç i quajti kryeministri Edi Rama. Sipas informacioneve, personi i parë i cili ka hyrë...

Operacion i rrallë në QSUT, bluzat e bardha ndërhyrje 5-orëshe në zemrën e foshnjes, i shpëtojnë jetën!

Lajmi bëhet i ditur nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e cila thekson se operacioni ka zgjatur 5 orë dhe fatmirësisht i ka shpëtuar...

Lajme të tjera

Web TV