Rusia miraton vaksinën e tretë anti-Covid, është ‘Covivax’

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministria Ruse e Shëndetësisë, ka miratuar një vaksinë të tretë kundër Covid-19. Bëhet fjalë për ‘CoviVac’, e realizuar nga Qendra Shkencore Federale Chumakov për Kërkimin dhe Zhvillimin e Barnave Imunobiologjike në Shën Petersburg.

Kryeministri rus Mikhail Mishustin njoftoi lajmin, duke shpjeguar se “në mes të marsit, 120,000 dozat e para do të shpërndahen midis popullatës civile”.

Raportohet se vaksina ‘CoviVac’, duhet të merret në dy doza, me 14 ditë në mes. Ndërkohë, dy vaksinat e tjera ruse të miratuara më parë, janë ‘Sputnik V’ dhe ‘EpiVacCorona’.

Miratimet paraprake kishin ngritur shqetësime në mesin e disa shkencëtarëve në Perëndim, por dozat e para filluan në një shkallë masive në Rusi vetëm pasi përfunduan provat dhe treguan sukses.

‘Sputnik V’ u miratua në gusht dhe vlerësimet e fazave klinike filluan në shtator. Vaksinimi masiv filloi në dhjetor, pasi rezultatet paraprake të provës treguan se vaksina ishte 91.4% efektive.

Që atëherë, më shumë se dy milionë rusë janë vaksinuar me të paktën dozën e parë të ‘Sputnik V’, tha Ministri i Shëndetësisë’ Mikhail Murashko.

“Sot, Rusia është i vetmi vend që ka tashmë tre vaksina kundër COVID-19”, tha kryeministri Mishustin.

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...

Lajme të tjera

Web TV