Studimi i ri tregon arsyen pse njerëzit me syze kanë më pak shanse të infektohen me Covid-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Çështja e imunitetit e ka shoqëruar pandeminë e Coronës që në orët e para. Duke pasur parasysh rritjen e madhe të numrit të infeksioneve në Europë, Amerikën Veriore dhe Amerikën Jugore, çështja e imunitetit është shumë e rëndësishme. Një studim i ri ka ngritur shpresat për ekzistencën e imunitetit natyror, pa vaksinë.

Në këtë përfundim ka dalë një studim i bërë së fundmi në Indi. Shkencëtarët indianë studiuan 304 njerëz të moshës midis 10 dhe 80 vjeç të cilët raportuan simptoma të virusit të cilët u pyetën për shikimin.

19 për qind prej tyre thanë se kanë pasur syze shumicën e kohës duke çuar në zbulime që sugjerojnë se ata që mbajnë syze për tetë orë në ditë kanë më pak të ngjarë të infektohen.

Studimi ka treguar që rreziku i Covid-19 ishte rreth dy deri në tre herë më i ulët në popullatat që mbanin syze, krahasuar me ata që nuk i mbajnë.

“Një individ e ka zakon të prekë fytyrën mesatarisht 23 herë në orë dhe sytë mesatarisht tre herë në orë. Përdorimi afatgjatë i syzeve mund të parandalojë prekjen dhe fërkimin e përsëritur të syve.”

Vitin e kaluar studiuesit nga Kina zbuluan se pacientët me COVID-19 kishin pesë herë më pak të ngjarë të ishin mbajtës syzesh sesa popullata e përgjithshme. Ekipi i studiuesve besojnë se kjo ndodh për shkak se receptorët ACE-2 pas të cilëve virusi kapet për të hyrë dhe infektuar qelizat njerëzore, mund të gjenden në sy.

Të fundit

Studimi i ri tregon arsyen pse njerëzit me syze kanë më pak shanse të infektohen me Covid-19

Çështja e imunitetit e ka shoqëruar pandeminë e Coronës që në orët e para. Duke pasur parasysh rritjen e...

Maqedonia e Veriut do marrë 100 mijë vaksina ruse Sputnik V, pas blerjes së 200 mijë dozave kineze

Menjëherë pas blerjes së 200 mijë dozave të vaksinës kineze, Maqedonia e Veriut do të marrë 100 mijë vaksina ruse antiCOVID. Kryeministri i vendit Zoran...

“Je kunadhe dhe tinëzare”/ Arjani sulmon Sindin: Në një emision të tillë s’ka seksizëm

Ajan Konomi i është kthyer ashpër Sindit, pas diskutimit që kjo e fundit pati me Julin. Ai ka thënë se nuk priste që Sindi...

Vuri në dyshim ekzistencën e virusit/ Alfred Cako rrëfen eksperiencën me COVID: Dashakeqët që shkruajnë nëpër portale

Konspiracionisti Alfred Cako, i cili është një prej personave që vë në dyshim ekzistencën e Covid, u infektua vetë dy javë më parë. Pas shërimit,...

Vidhte valixhet e udhëtarëve nëpër aeroporte me ndihmën e një çadre, prangoset shqiptari

Një i ri është arrestuar nga policia greke në aeroportin “Eleftherios Venizelos” pasi u vidhte bagazhet pasgjerëve. Mediat fqinje shkruajnë se i riu me, i...

Lajme të tjera

Web TV