Debati për integrimin, Xhaçka: 25 prilli, çelësi i negociatave

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Zgjedhjet e 25 prillit pritet të jenë vendimtare për procesin e integrimit dhe marrjen e një date zyrtare të nisjes së negociatave me BE.

Kështu deklaroi ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, gjatë fjalës së saj në Kuvend, ku u diskutua për punën e Këshillit Kombëtar të Integrimit, duke theksuar se më tej se Shqipëria i ka bërë të gjitha detyrat dhe procesi i 25 prillit është hallka e fundit që duhet kaluar.

“Shqipëria ka bërë gjithçka i ishte kërkuar. Radhën e ka BE. Por sigurisht, ka edhe një moment të fundit që duhet kapërcyer me sukses në këtë rrugë drejt konferencës së parë ndërqeveritare: zgjedhjet e 25 prillit.

Zhvillimi i zgjedhjeve të lira e të ndershme, të qeta e të gjithëpranuara është çelësi që do të hapë derën e integrimit”, u shpreh ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka.

Por këtë qëndrim të ministres Xhaçka e kundërshtoi deputetja Rudina Hajdari, e cila theksoi se ngecja e procesit të integrimit është si rezultat i mungesës së vullnetit politik të partive kryesore.

“Ky është procesi i integrimit evropian. Që të realizohet, qeveritë do të duhen të adoptonin një seri reformash që institucionet të përshtateshin me ato evropianet.

Gjithçka që ka pasur klasa politike ne dorë ishte vullneti politik për ta çuar këtë proces përpara”, tha deputetja Hajdari.

Të fundit

Debati për integrimin, Xhaçka: 25 prilli, çelësi i negociatave

Zgjedhjet e 25 prillit pritet të jenë vendimtare për procesin e integrimit dhe marrjen e një date zyrtare të...

Kali 22 vjeçar kalon vlerën e Ronaldos dhe Messit së bashku, kjo është arsyeja

Cristiano Rolando dhe Lionel Messi, janë dy nga yjet e futbollit që përpos viteve që kanë mbi supe, ende konsiderohen më të mirët në...

Sondazhi i Euronews Albania: Kjo ministre është më e sulmuara nga opozita por më e vlerësuara nga qytetarët, ja emri i saj

Kompania prestigjoze MRB në bashkëpunim me Euronews Albania kanë pyetur qytetarët shqiptarë se si e vlerësojnë performancën e ministrave në këto 4 vite. Rezultati ka...

NASA publikon video mahnitëse të regjistruar nga roveri i saj Perseverance në Mars

Agjencia Amerikane e Hapësirës së fundmi ka publikuar një video mahnitëse të regjistruar nga roveri i saj Perseverance në momentin e zbritjes në Mars. Këmbëngulja...

Hapet dhoma ku mund të thyesh çdo gjë për të larguar stresin

Ndiheni të zemëruar dhe të stresuar? Brazilianët kanë gjetur një mënyrë për të çliruar zemërimin duke ndërtuar një dhomë ku je i lirë të bësh...

Lajme të tjera

Web TV