Ja si të zbuloni nga sytë se keni mungesë të vitaminës D

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nëse jeni një person që tentoni të shmangni diellin, vuani nga alergjitë në qumësht ose i përmbaheni një diete të rreptë vegane, mund të jeni në rrezik për mungesë të vitaminës D.

E njohur si vitamina e diellit, ajo prodhohet nga trupi në përgjigje të lëkurës që ekspozohet ndaj rrezeve të diellit.

Padyshim që gjatë dimrit, mungesa e vitaminës D është më e theksuar.

Por, cilat janë pesë shenjat që gjenden në sytë tuaj duke paralajmëruar se mund të keni mungesë të D?

Uveiti është ënjtje e uveas që përfshin irisin, trupin ciliar dhe enët e gjakut që mbështesin pjesën e pasme të syrit, shkruan Express.co.uk.

“Ky problem ka një numër shkaqesh të mundshme, duke përfshirë infeksionin, sëmundjen e tretjes, ndërlikimet e operacionit pas syve, traumën e syve, problemet inflamatore dhe sëmundjet autoimune”, tha qendra për shikimin.

Faqja shëndetësore vazhdoi: “Ndjeshmëria ndaj dritës, shikimi i paqartë, dhimbjet dhe skuqja janë simptoma të uveitit”.

Të fundit

Ja si të zbuloni nga sytë se keni mungesë të vitaminës D

Nëse jeni një person që tentoni të shmangni diellin, vuani nga alergjitë në qumësht ose i përmbaheni një diete...

Rrëfimi i rrallë/ Arjan Konomi përlotet dhe tregon si i shpëtoi jetën Albin Kurtit

Opinionisti i emisionit Për’puthen, Arjan Konomi ishte i ftuar së fundmi në emisionin “Kojshia show”. Ai rrëfeu për kohën e luftës në Kosovë, ku...

E rëndë/ Shkrumbohet nga flakët banesa, humb jetën një burrë

Një banesë është përfshirë nga flakët mëngjesin e sotëm në Finiq, ku për pasojë ka humbur jetën një 90-vjeçar, i asfiksuar. Dyshimet janë se...

Juli reagon pas debatit me Sindin: Mbylla sytë se po më ngordhnin neuronet nga…

Pas debat me Sindin ka reaguar edhe vetë Juli. Ai ka zgjedhur të komentojë në një video në Instagram ku është shkëputur një pjesë...

Askush nuk e dinte, Rovena Stefa zbulon “sherrin” me këngëtaren shqiptare

Nuk e dinim, por këngëtarja Rovena Stefa vendosi të na e tregojë vetë që ajo dhe Elhaida Dani nuk flasin. Stefa u rrëfye pa dorashka...

Lajme të tjera

Web TV