Pandemia lë shqiptarët ‘beqarë’/ Ulje e ndjeshme e celebrimeve për 2020-ën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pandemia, që ra papritur në gjithë botën e Shqipëri ka ndryshuar shumë plane, po ashtu dhe shumë tregues demografikë në vend.

Karantina që zgjati nga mesi i marsit deri nga fillimi i majit paralizoi tërësisht jetën në vend. Por dhe muajt në vijim nuk ishin më të njëjtë, me kujdesin e shtuar dhe lëvizjet e kufizuara.

Sipas muajve, tkurrja filloi që në muajin mars, ku u lidhën vetëm 640 akte martese, nga gati 1,700 në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Në prill, në kulmin e karantinës u realizuan vetëm 71 akte martese, me tkurrje prej 96% në krahasim me të njëjtin muaj të një viti më parë. Edhe në maj, ndonëse në rritje me prillin, numri i tyre ra me 76% me bazë vjetore.

Numri më i lartë i martesave u realizua në gusht, me gati 2300, po sërish në tkurrje me rreth 9% në krahasim me gushtin e kaluar, një tendencë kjo që është e lidhur me kthimin e emigrantëve për pushimeve. Edhe në muajt në vijim, ndonëse kufizimet ishin më të pakta, sërish numri i martesave vijoi të bjerë (-11.7% në shtator dhe -14.3% në tetor).

Vetëm në nëntor u shënua një nivel i ngjashëm me muajin e një viti më parë (-4.5%). Rikthimi i kufizimeve në dhjetor dhe stepja e emigrantëve për të ardhur si rrjedhojë e kërkesave të shtuara në shtetet ku ata jetojnë, bëri që në dhjetor sërish aktet e martesave të binin me rreth 13.4%.

Lexo edhe :  Ledina Çelo mahnit me linjat e saj, ja si duket fundshpina e këngëtares në plazh

Edhe përpara pandemisë, numri i martesave në vend po vinte në rënie, duke reflektuar plakjen e popullsisë, emigracionin e lartë, ndryshimin e stilit të jetesës, rritjen e moshës së martesave etj. Ato kanë rënë mesatarisht në 22-23 mijë vitet e fundit nga 30 mijë që ishin në fillim të viteve ’90.

Rënia e martesave, por mbi të gjitha ndalimi i organizimit të ceremonive të dasmave ka dëmtuar rëndë dhe industrinë e lidhur me të, që nga kompanitë e organizimit të eventeve, ato të veshjeve, muzikantëve, të makeup etj.

Humbjet monetare për bizneset e organizimit të dasmave në Shqipëri, për shkak të moslejimit të tyre, llogariten rreth 165 milionë euro, sipas një studimi të pionierit të sektorit, zotit Armand Peza. Në studimin e tij, drejtuesi i kompanisë “Geraldina Sposa”, thotë se janë 27 mijë njerëz në sektor të papunë, apo me paga të reduktuara, ose me më pak se 1/4 e stafit të 1,350 subjekteve të eventeve, duke përfshirë: sallonet e nusërisë, kameramanët, fotografët, muzikantët, DJ, ndriçimi profesional, punonjësit e fonisë, të makinave me qira etj. /Monitor


Të fundit

Biden paralajmëron Putin: SHBA do të marrë masa pas sulmit të fundit kibernetik

Presidenti amerikan, Joe Biden, i ka bërë thirrje homologut të tij rus, Vladimir Putin “të marrë masa” kundër grupeve...

Aksident në Tiranë, dëshmitari: Bora Zemani përplas fëmijën me biçikletë tek vijat e bardha! (Video)

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Yzberisht në Tiranë, ku një shofere ka përplasur me makinë një të mitur. Joq raporton se drejtuesja e...

Letrat e nxorrën zbuluar/ Legjenda e arteve marciale Bruce Lee ishte përdorues i fshehtë i drogës (Foto)

Disa letra personale të shkruara me dorë nga legjenda kinematografike e arteve marciale Bruce Lee, zbulojnë së fundmi se ylli i filmit “Enter the...

Lëvizja e mjeteve të rënda gjatë sezonit turistik, gjobiten 56 drejtues kamionësh (Video)

Mbrëmjen e sotme janë gjobitur 56 shoferë të mjeteve të rënda të cilët udhëtonin në kundërshtim me masat e vendosura nga policia rrugore për...

“Kush nuk pranon të vaksinohet, s’do të ketë shërbim falas për Covid”, ideja që mendon të aplikojë Maqedonia e Veriut

“Kush nuk pranon që të vaksinohet, nuk do të ketë shërbim falas nëse infektohen me covid”. Ky është njëri nga opsionet që autoritetet shëndetësore në...

Lajme të tjera

Web TV