Rënia e flokëve, simptomë post-covid/ Habit studimi: Mund të çojë në humbje të pakthyeshme

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Lodhja, humbja e nuhatjes dhe dhimbjet e gjoksit janë të gjitha efektet afatgjata më të njohura që vazhdojnë disa muaj pas infeksionit me koronavirus.

Dermatologët thonë se humbja e flokëve është një përgjigje normale fiziologjike ndaj një ngjarjeje stresuese si një sëmundje infektive.

Sipas tyre, kjo gjendje është e përkohshme, por COVID mund të lidhet edhe me gjendje si alopecia, e cila mund të çojë në humbje të pakthyeshme të flokëve.

Autorët kinezë të studimit dëshironin të hetonin pasojat afatgjata shëndetësore të COVID, të quajtura “COVID i gjatë”.

Këto simptoma, thonë ata, mbeten kryesisht të paqarta, megjithëse deri më tani janë renditur 14 simptoma, duke përfshirë lodhjen, pagjumësinë, marramendjen, dhimbjen e kyçeve,depresionin dhe ankthin.

Të fundit

Rënia e flokëve, simptomë post-covid/ Habit studimi: Mund të çojë në humbje të pakthyeshme

Lodhja, humbja e nuhatjes dhe dhimbjet e gjoksit janë të gjitha efektet afatgjata më të njohura që vazhdojnë disa...

“Humbje e pazëvendësueshme”, ndahet nga jeta farmacistja (Foto)

Farmacistja Kumrije Citozi ka humbur jetën në moshën 68-vjeçare. Këtë e ka bërë të ditur Urdhri i Farmacistëve të Shqipërisë, por mbetet e paqartë se...

Momenti kur betonierja aksidentohet në Tiranë, shikoni si shpëton mrekullisht punëtori në kantier (VIDEO)’

Një video e rëndë është publikuar në rrjete sociale, ku shihet një betoniere e cila aksidentohet në një kantier ndërtimi. Siç shihet edhe në pamje...

Numri i lartë i të infektuarve/ Ministrja Ogerta Manastirliu flet për shtrëngimin e masave

Pavarësisht masave shtrënguese rastet ditore të të infektuarve por edhe numri i viktimave ka qenë i lartë. Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu u shpreh...

Rama thirrje pronarëve të lokalëve: Mos pranoni politikanë, jeni ju që e pësoni

Kryeministri Edi Rama në një komunikim me gazetarët në aeroportin e “Nënë Tereza”, foli për fushatën zgjedhore dhe mos respektimin e masave nga politikanë...

Lajme të tjera

Web TV