Uji i ngrohtë dhe banane/ Pse duhet t’i kombinoni në mëngjes

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës por shumë njerëz shpesh nuk kanë kohë të mjaftueshme për të përgatitur diçka të shëndetshme dhe të ulen për të ngrënë.

Në fakt, nuk është e nevojshme t’i përgatisni vetes një mëngjes që kërkon kohë. Mjafton të konsumoni një banane dhe një gotë ujë të ngrohtë pasi efektet e tyre janë të mahnitshme.

Ky mëngjes është mënyra më e lehtë për të stimuluar humbjen e peshës. Bananet stimulojnë tretjen dhe përshpejtojnë metabolizmin, shkruan abcnews.al.

Një përfitim tjetër i ngrënies së bananeve është se ato do t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur për një periudhë më të gjatë kohore, ndërsa bllokojnë gjithashtu thithjen e karbohidrateve.

Pini një gotë ujë të ngrohtë me stomak bosh, dhe do të vini re se metabolizmi do të rritet apo keni më pak të ngjarë të ftoheni apo të prekeni nga gripi.

Të fundit

Uji i ngrohtë dhe banane/ Pse duhet t’i kombinoni në mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës por shumë njerëz shpesh nuk kanë kohë të mjaftueshme për të...

Ja si të zbuloni nga sytë se keni mungesë të vitaminës D

Nëse jeni një person që tentoni të shmangni diellin, vuani nga alergjitë në qumësht ose i përmbaheni një diete të rreptë vegane, mund të...

Rrëfimi i rrallë/ Arjan Konomi përlotet dhe tregon si i shpëtoi jetën Albin Kurtit

Opinionisti i emisionit Për’puthen, Arjan Konomi ishte i ftuar së fundmi në emisionin “Kojshia show”. Ai rrëfeu për kohën e luftës në Kosovë, ku...

E rëndë/ Shkrumbohet nga flakët banesa, humb jetën një burrë

Një banesë është përfshirë nga flakët mëngjesin e sotëm në Finiq, ku për pasojë ka humbur jetën një 90-vjeçar, i asfiksuar. Dyshimet janë se...

Juli reagon pas debatit me Sindin: Mbylla sytë se po më ngordhnin neuronet nga…

Pas debat me Sindin ka reaguar edhe vetë Juli. Ai ka zgjedhur të komentojë në një video në Instagram ku është shkëputur një pjesë...

Lajme të tjera

Web TV